referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Militarizácia
Dátum pridania: 11.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MHCfan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 299
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Militarizácia je jedným z globálnych problémov sveta. Hrozí najmä tým, že môže dôjsť k zničeniu celého sveta. Ale sú aj iné dôvody na zastavenie militarizácie sveta. Sú to obrovské výdavky na zbrojenie, ktoré, keby sa znížili, mohli by sa použiť na riešenie globálnych problémov. V súčasnosti mnohé organizácie a štáty militarizáciu podporujú. Sú to napríklad Európska únia, ktorej štáty sa zaviazali k „zdokonaľovaniu“ vojenskej kapacity, čo znamená, že zbrojenie je ústavným príkazom. Ďalšou takouto organizáciou je NATO, ktoré svojich členov taktiež žiada o zbrojenie. Mnohí ako dôvod uvádzajú terorizmus, proti ktorému sa treba brániť. Taktiež sa mnohé štáty zbroja kvôli tomu, že zbrane považujú za akýsi „dôkaz sily“. Militarizáciu niektoré štáty používajú ako zábranu pre emigrantov, a to tak, že zbroja hranice.

V minulosti bola militarizácia najmä kvôli 2 svetovým vojnám. Dnes je však výroba zbraní oveľa lacnejšia ako v minulom storočí, čo znamená, že zbrane už nebudú toľko vynášať.

Hrozbou je aj militarizácia polície, ktorá neraz svoju silu používa na nevinných občanov.

Treba teda povedať, že militarizáciu mnohé štáty zneužívajú na vlastné účely, čím dosť hrozí 3. svetová vojna, ktorá by mohla spôsobiť zánik sveta. Veľmi potrebná je konverzia. To znamená zníženie a postupné úplné zastavenie zbrojenia a využitie peňazí míňaných na militarizáciu pre civilné účely. Teda všetko je v rukách ľudí a mali by sa zamyslieť, či je výroba zbraní nevyhnutná, aby to nezistili príliš neskoro.
 
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.