Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Šikana

V tejto dobe nie je nič nové počuť slovo šikana. Ani si neuvedomujeme, čo sa pod týmto slovíčkom skrýva. Šikana je skrytý jav, môžeme vedľa neho žiť roky a z vonku si nič nevšimneme. Zatiaľ som so šikanou nikdy nemala skúsenosť, ale možno ju vidím deň čo deň, len si neuvedomujem, že je to šikana. Slovo šikana pochádza z francúzskeho slove ,,chicane“, čo v preklade znamená zlomyseľné obťažovanie, týranie. Šikanu môžeme nájsť pod slovíčkami šikan, mobbing, psychické násilie, bossing, zámerné poškodzovanie , tyranizovanie...

Pri šikane ide o zákerné, v tichosti a potajomky podlé správanie. Šikanu rozlišujeme na šikanu školskú, vojenskú a pracovnú. V školstve existujú formy šikany: šikana pedagógov voči študentom a šikana študentov voči pedagógom, a tá najčastejšia šikana študentov voči študentom.

Šikanovanie medzi žiakmi a to najčastejšie bitkou, nadávaním, posmechom, ohováraním, hrozbami, okrádaním, či obmedzovaním v kolektíve. Šikana sa objavuje aj medzi dospelými, a to hlavne na pracoviskách. Šikana sa chápe ako sociálna agresivita. Je to forma, ktorá škodí človeku po fyzickej, ale hlavne po psychickej stránke. Je to chovanie, ktoré provokuje, zastrašuje, ponižuje, alebo obťažuje inak druhú osobu. Šikanér sa nemôže zaobísť bez svojich ľudí. Títo ľudia trpia rôznymi psychickými poruchami, ale aj problémami. Väčšinou sú to problémy v rodine, škole, v partii, chcú byť za každú cenu dominantní.
Šikana sa rozdeľuje do 8 bodov: 1.útoky na dôstojnosť 2.zneužívanie, zastrašovanie 3. a 4.pácha sa priamo, alebo nepriamo, jedným, alebo viacerým 5.robí sa opakovane 6.obeť vyznačuje za vinníka 7.má zmiasť, izolovať a podriadiť obeť 8.vyradiť osobu zo skupiny

Nechcem obviňovať rodičov , ale keby viac počúvali svoje deti, viac sa s nimi rozprávali, tak určite by sa šikana pomaličky strácala z tohto sveta. Určite, keby deti všetko povedali skôr rodičom, alebo učiteľom, čo sa deje, tak by sa to vyriešilo. Pevne verím, že nikto z vás nikomu neublížil ani neublíži. Šikana je veľmi nehumánna a určite by sa nikomu z nás nepáčilo, keby sme sa stali obeťou šikany. Dúfam, že som vám aspoň trochu priblížila, čo je to slovíčko šikana, a čo sa pod ním skrýva.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk