referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Antickí bohovia
Dátum pridania: 28.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kataka3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 195
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
ANTICKÍ BOHOVIA

Herakles – ( tiež Herkules ) syn najvyššieho boha Dia a tirynskej kráľovnej Alkmeny, najväčí hrdina gréckych mýtov a bájí.
Narodil sa v Tébach, kam jeho matka Alkmena ušla so svojím manželom Amfitryónom z Tiryntu. Zeus bol o jeho očakávanim narodení informovaný, a to nielen ak vševediaci boh, ale preto, že sám mal na tom zásluhu. Alkmena sa mu totiž páčila, a tak vzal na seba podobu jej manžela a bez ťažkostí ju zviedol.
Héra sa o jeho slávu pričinila celkom proti svojej vôli, a to nástrahami, ktoré mu z pomsty za neveru svojho manžela kládla a ktoré Herkules vytrvalo prekonával. Hneď do kolísky poslala za ním dva hady, aby ho zahubili. On ich však včas zaškrtil. Amfitryón pochopil, že dieťa s takou silou a obratnosťou má pred sebou budúcnosť. Dal ho teda patrične vychovať, dokonca lepšie než vlastného syna Ifikla. Zeus ho napokon, po rôznich hrdinských činoch, posadil za stôl, pohostil ho nektárom a ambróziou a ako odmenu za jeho hrdinské činy a náhradu za jeho utrpenie mu daroval nesmrteľnosť. Rozhodnutie veľkého Dia zostalo v platnosti : je symbolom hrdinstva a dodnes sa konajú olympijské hry, ktoré vraj založil na pamiatku svojho víťazstva nad kráľom Augeiom.
 
Podobné referáty
Antickí bohovia SOŠ 2.9704 1544 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.