referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Klasická novoveká filozofia
Dátum pridania: 14.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adema
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 829
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Činitele:1)prechod Z-eur.statov od feudalizmu ku kapit.vo F sa to prejavilo *-kom novych spoloc.teorii 2)prudky rozvoj novovekej vedy,najma prirod.vied vo F sa riesila otazka zdroja poznania-empirizmus,racionalizmus. Empirici ako metodu pouz.indukciu-postupuje od jedn.ku vseob.zaveru ,Racional ako metodu pouz..dedukciuod vseobec.ku jednotl.
Francis Bacon:zakld.empiris.novovekej F,dielo:Novy organon:rozsiahla obnova vedy ako celku a aj kaz.vedneho oboru zvl.treba urobit podla neho 2kroky: 1.kritika idolov 2. induktívna metóda.Idoly:1.kmeňa-ohraničenie poznania-vyplyva z ľudskej podstaty. 2.jaskyne-kazdy subjekt je schopný vnímať cez priezor daný výchovou, vzdelanim. 3.trhu-nesprávne pomenovanie vecí, zlá ľudská komunikácia-poznatok sa prenosom deformuje. 4. divadla- nekritické preberanie názorov autorít. 2druhy poznatkov-1. prinasaju bezprostredný úžitok 2. prinášajú svetlo, poznanie zákonov.
John Locke-dielo Rozprava o ľud.rozume začal od kritiky vrod.idei.Argumentoval ze keby idei boli vrod.museli by ich mat vš.ludia,teda aj deti a duš.chori,ale im niesu zname. vedomie novorodenca- nepopísaná doska idea=kazdy obsah nasho vedomia.vš.idei pochadz.zo skusenosti.-vnimanie(zmysl.org.ziskavame poznatky o vonk.svete) – reflexiou(pozor.vl.duš.stavou a cinnosti)1.idei cl.ziskava ked zacina vnimat.idei:jednoduche(zakl.udaje nasho vedomia)zlozene(sklad.z jednoduchych,rozlicne kombinuje a usporaduva) .Primárne kvality- odraz vlastností vonkajšieho sveta vo vedomí. Sekundárne kv-niesu v samotnych veciach,vnim ich subjektivne.
Soc.polit.názory:dosledne presadzoval poziadavku naboz.znasanlivosti medzi obcanmi.bol DEISTOM.stat povazuje za vysledok spoloc.zmluvy,cielom je zachovanie slobody a vlastnictva nadob.pracou.uvazoval o konstituc.monarchii aby predisiel :komulovaniu a zneuc.moci.3zlozky:zakonodarna,vykonna,tzv.federativna(sudna)
René Descartes:zakld.novovek.nacionalizmu a analit.geometrie.v diele Rozprava o metóde sformuloval 4zak.plavidla pri pozanavani: 1. za pravdivé považujem len to čo chápem 2. zložitý problém rozdelím na viac častí 3.postupujem od jednoduchšieho javu k zložitejšiemu 4. robiť si presný prehľad postupu Téza jeho filoz.- myslím teda som. – dopracoval sa k nej metodickou skepsou. Teória vrodených ideí- idea boha substancie príčiny. Dualistická ontológia:1duchovný princíp- myslenie 2.hmotný princíp- rozpriestranenosť. Clovek je jednotou teles.a duch.substancie.
Gottfried Wilhelm Leibniz- Nove eseje o ľud.rozume: „Nic nieje v rozume co nepreslo cez zmysly“koncepcia 2 druhov právd:1. pravdy rozumu- matemat výroky- apriórny chrakter. 2. pravdy faktu- výroky založené na skúsenosti – nemajú univerzálnu platnosť. Základ všetkého tvorí nekoneční počet jednotiek bytia- monád. 3 základné typy monád: temné- neorgan. telesa, hmlisté- podstata fauny a flóry, jasné- schopné logicky mysliet- ľudské duše Monada monad:BOH - Dielo Teodicea: tento svet je najlepším z možných svetov.najst priestor pre slobodu cloveka a jeho sebazdokonal.
Baruch Spinoza:racionalista. Prace: teologicko-polit.traktat:odvracia sa od bez.zivota, hľ.lasku k vecnej veci kt je zasobena v laske k bohu. Dielo:Etika: zaober.sa myšl.boha ako seba sameho.svet je ako boh existuje a clovek je sposob ako boh mysli.t.z.ze boh je jedinou substanciou..Mody-Spinozova F:1)Ucenie o substanciach:tvorca monis.predstavy o svete:Svet je jednostny a exist.len 1subst.(priroda)kt je hmotna a ma 2atributy.(rozpriestr,myslenie) Ak subst.spajame s atrib rozpr = svetom a ak s myslenia = Bohom.Jednotl.veci su dočas modifi.alebo upravy tejto subst. Tvrdi ze sme 1 vec. znamena ze mame mysel a telo kt niesu 2rozdielne veci ale sme 1vec kt ma 2atributy.PANTEISTA, DETERMINIZmus,ANTIklerikalizmu.2)Ucenie o poznani:a)zmyslove: (neurč.nepravdive) b)Racionalne(pravdive,zmyslove) 4st.pozania: 1)z pocutia(↑omylne)2)zmyslove(zmeny kt vyvol.vonk.prostredie.su to predstavy o vonl.vlast.veci)3)Rozumove-(skutoc)4)-Intuitivne
OSV:rozum.vo Fr.hnutie Libertinov(ironiz.a znevažovali despotic.vladu a autoritu.clovek mal pravo uplatnovat svoje lud.prava)OSV vystupovali prosti naboz.fanatiz.,predsudkom,poveram.Nacional,Empirizmus.Dielo:Encyklopedia:Denis Diderot predsta:Voltaire,Montesquieu,Diderot,Holbach,La Mettrie.
Voltaire:duch.vodca vel.fr.revolucie.proticirk.postoj.Diela:F listy,F slovnik Jeho F:1)štud.F Locka pretoze ta podla V neviedla k spekulacii 2)veda sa ma opierat o mechanis.newtovnu fyziku 3)deisticke chapanie sveta 4) V bol za to aby sa resp.principy toleran, co bol predpoklad normalneho obc.spoluzitia. 5)idealna forma vlady=parlamentarizmus
Ch.L.Montesquieu:dielo:Perske listy:poziadavka tolerancie.perzan kt.cestuje po Fr.a so svojho hl.hodnoti fr.pomery.dielo:O duchu zakonov:tak ako priroda sa rizadi zakonmi tak aj spoloc.ma scoje zakonitosti.nepoch.od biha ale urc.ich geografic.podmienky.Geograficky determinizmus.3geo.pasma:S arkticke p.:zivot je tazky,cloveka neda nic zadarmo,lud.su odvazny,pracovity,Demokracia. Tropic.p:priroda stedra,lenivy k praci.Despocia Mierne p:Konstit.monarchia. M+Lock autori koncepcie Delby moci. J.J.Rousseau:dielo:Rozprava o vedach a umeniach: za ideal.zivot povazoval bez vymozenosti civiliz.Rozpr.o povode a zakladoch nerovnosti medzi ludmi,Spolocen.zmluva,Emil alebo o vychove.
 
Podobné referáty
Klasická novoveká filozofia GYM 2.9793 635 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.