referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Potreby, záujmy, postoje
Dátum pridania: 11.11.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Crash
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 350
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Potreby, záujmy, postoje

Potreby

Medzi najvýzmnejšie motívy, ktoré ovplyvňujú ľudské konanie, patria potreby. Potreby delíme na primárne fyziologické a primárne psychologické. Primárne fyziologické potreby sú tie, ktorých uspokojenie je nutné pre zachovanie života jedinca alebo rodu. Spoločné sú ľuďom aj iným cicavcom. Sú to napr. potreba nadýchnutia, vydýchnutia, potreba rozmnožovania a i.
Týmto primárnym fyziologickým potrebám sú blízke i sekundárne, ktoré vznikajú na základe návyku ( alkohol, drogy ), ktoré môžu meniť celú osobnosť človeka. Psychologické potreby vznikli preto, aby napomáhali fyziologickým potrebám, neskôr sa však už vyvíjajú pomerne nezávisle. Sú to napr. potreba brániť sa, potreba hry, potreba lásky.

Záujmy

Sú zvláštnym druhom motivačných síl. Ovplyvňované sú hlavne podmienkami kultúrneho prostredia. Záujmov je toľko, koľko je činností, ktoré môžu človeka tešiť. Niekto zbiera známky, iný rád tancuje.
Záujmy sa dajú triediť na: poznávacie, estetické, sociálne, záujem o prírodu, obchodné, technické, záujem o ručné práce, záujem o hmotný materiál, záujmy výtvarné a športové. Záujmy sa môžu v priebehu života meniť, niektoré uchvávajú svoju stálosť a môžu hrať významnú úlohu v živote človeka.

Postoje

Sú odvodenými motivačnými predpokladmi reagovať určitým spôsobom na určité, motivačne závažné podnety. Táto reakcia závisí od významu, ktorý ten-ktorý podnet nadobudol v dôsledku s ním spojenej skúsenosti. Postoje sa vyznačujú istou stálosťou, sú odolnejšie voči vonkajším vplyvom.
Môžu byť elementárne - týkajú sa jednotlivých objektov, ktoré samy o sebe majú malý význam ( napr. postoj ku knihe, ktoré práve čítam ). Inokedy sú obecnejšie, tie zahŕňajú v sebe celý rad rozličných motívov (napr. postoj k rodine, k niektorému predmetu v škole a pod.)

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.