referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Globalizácia z rôzných uhlov pohľadu
Dátum pridania: 14.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ničová
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 872
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
GLOBALIZÁCIA AKO POJEM

Globalizácia je to téma, ktorá je teraz skloňovaná vo všetkých možných pádoch a diskutovaná v rôznych variantoch. Keď budem o tejto téme písať, chcem povedať, že každý si ju vysvetľuje po svojom a dá sa povedať, že aj tak ju chápe. Podľa Billa Clinton je „ globalizácia je fakt, nie otázka politickej voľby “. Súhlasím s jeho výrokom, že globalizáciu môžeme považovať, určitý fakt, ktorý sa bezprostredne dotýka každého z nás. Je to proces, ktorý už bol nezvratne zahájený a preto je nutné ju prijať ako skutočnosť aj so všetkými novinkami aj problémami, ktoré so sebou prináša. Pokúsim sa to vysvetliť pomocou zrozumiteľných definícií.

Globalizácia sa ako slovo, ktoré sa nedefinuje ľahko, lebo ako som už skôr spomínala, že každý je chápe inak, preto aj výklady a názory sa na ňu rozchádzajú .Slovo globalizácia pochádza z latinčiny a znamená glóbus = guľu). Toto slovo sa začínalo používať v rokoch sedemdesiatych no zdomácnelo až v deväťdesiatych rokoch. Podľa mňa globalizácia je tzv. marginalizácia národnostných, hospodárskych a rasových individualít jednotlivých suverénnych štátov na úkor ich vzájomného zbližovania a spoločného smerovania. Charakteristickým pri tom je po hospodársko-ekonomickej stránke snaha o prebudenie a rast ekonomiky u hospodársky slabších krajín a ich prispôsobenie svetovému štandardu, udávanému hospodársky silnými a rozvinutými štátmi. Po spoločenskej stránke je zas charakteristické zbližovanie jednotlivých štátov, ich snaha o čo najintenzívnejšie vzájomné priateľstvo a spoluprácu. Globalizácia je proces, ktorého cieľom je zasiahnuť všetky časti sveta a vo všetkých štátoch vytvoriť rovnaké podmienky. Ďalej prispôsobiť kompletne celý právny systém štandardu krajín s rozvinutým demokratickým systémom. V konečnom dôsledku sa majú vo všetkých krajinách vytvoriť rovnaké podmienky pre život, s dôrazom na demokratický politický systém a na dodržiavanie ľudských práv .

Globalizáciu predstavujú rôzne svetové politické a obchodné organizácie alebo spoločenstvá, ktoré pôsobia celosvetovo a ich činnosťou je napomáhanie a usmerňovanie hospodárskych a politických reforiem v menej rozvinutých štátoch, pričom najviac hospodársky a politicky vyspelé štáty v nich majú najväčšie slovo. Tieto organizácie si kladú za svoj hlavný cieľ zníženie chudoby vo svete na čo najnižšiu možnú mieru, zabezpečenie dodržiavania základných ľudských práv a slobôd rovnako vo všetkých štátoch.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.