referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Emo
Dátum pridania: 19.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: annushka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 177
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Emo

Emo štýl je populárny najmä u dnešnej mládeže (13-17 rokov).
Názov EMO (z angl. emotion - emócie) vychádza z tvorby hudobných skupín, ktorých hudba je plná vnútorných emócií. Emo sa považuje za subkultúru, teda sa snaží udávať určitý životný štýl. Praje si ovplyvniť dnešnú konzumnú spoločnosť, aby sa správala etickejšie k zvieratám, k prírode. Zaujíma sa o politickú situáciu, ekológiu a morálne zásady. Snaží sa spoločnosti vštiepiť negatívny pohľad na drogy, tabak, alkohol, ale aj kofeín, a väčšina pravých EMO sú vegetariáni a vegáni. Celá táto subkultúra sa snaží byť čo najmenej závislá na dnešnej konzumnej spoločnosti a dáva prednosť vlastnoručnej výrobe oblečenia a doplnkov. Emo štýl propaguje originalitu a nezávislosť.

História

Prvá vlna (1985-1994)
Za prvú emo kapelu sú považovaní Rites Of Spring. V roku 1985 bol uverejnený v časopise Flipside Magazine rozhovor, v ktorom členovia kapely prezradili, že niektorí fanúšikovia začali používať na označenie ich hudby pojem emo. Rites Of Spring boli známi energickými vystúpeniami a silným prežívaním hudby na koncertoch. Po krátkom čase sa emo zvuk začal objavovať aj v tvorbe kapiel ako Moss Icon, Indian Summer, One Last Wish, Beefeater, Gray Matter, Fire Party, Heroin, Embrace či Dag Nasty. V tomto období vzniklo aj tzv. indie-emo, ktoré preslávila kapela Fugazi (indie je skratka od slova independent, čiže nezávislý). Neskôr sa objavili skupiny Texas Is The Reason a Braid.

Druhá vlna (1994-2000)
V roku 1994 vydala kapela Sunny Day Real Estate album Diary, ktorý sa považuje za indie-ovú klasiku a získal si pozornosť na medzinárodnej scéne aj vďaka tomu, že ho vydalo nezávislé vydavateľstvo Sub pop. O dva roky neskôr vydala kapela Weezer album Pinkerton, ktorý zadefinoval indie-emo 90. rokov. V tomto období sa objavili skupiny ako Elliott, The Promise Ring, The Get Up Kids, Cursive. O rozšírenie emo hudby v 90. rokoch sa postarali Jimmy Eat World albumom Static Prevails. Neskôr sa kapela zamerala na pop punk a alernatívny rock.

Tretia vlna (2000-súčasnosť)
Jimmy Eat World vydali album Bleed American, ktorý obsahol popovo orinentované skladby The Middle a Sweetness. Chris Carabba zažil v roku 2003 veľký úspech so svojimi kapelami Dashboard Conessional a Further Seems Forever. Nastal veľký rozmach a záujem o emo. Do popredia sa dostali kapely ako From First To Last, Taking Back Sunday, Saosin, My Chemical Romance, Senses Fail, Funeral For A Friend či pop punkové skupiny ako Fall Out Boy a Panic At The Disco. Emo sa stalo súčasťou mainstreamovej kultúry.

Podstata emo hudby

V emo hudbe ide o prejavenie citov a emócií. Charakteristické je silné až melodramatické prežívanie hudby. V dnešnej dobe je pojem emo často spájaný s depresiami, plačom a sebapoškodzovaním, čo nie je pravý zmyslom ema. Za zlé chápanie pojmu emo môžu najmä média a internet.

Emo žánre

Screamo
Vznikol začiatkom 90. rokov v San Diegu. Popri speve tu často počuť aj vreskot, krik sa mieša so šepkaním. Je mierne ovplyvnený metalom a hardcorom. Medzi najznámejších predstaviteľov patria Silverstein, Alesana, Hawthorne Heights a The Used.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Wikipedia-Emo
Podobné referáty
Emo GYM 2.9820 603 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.