referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Realizácia práva v právnom systéme
Dátum pridania: 14.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jz1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 716
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Realizácia práva v právnom systéme


Základom všetkých právnych systémov je predstava spravodlivosti.
O tom čo sa na súde odohráva informuje verejná tlač. Okrem toho sú na súde často vyhradené galérie pre verejnosť, kde si ktokoľvek môže sadnúť a sledovať ako sa právo uplatňuje v súdnej praxi. V USA je všeobecne zaužívané prenášať dôležité procesy v televízií, čo nie je dovolené v Británií. Sudcovia by mali byť neutrálni a osobne nezainteresovaní na výsledku súdneho prípadu. Žalobca i sudca sú splnomocnení konať ako nijaká iná osoba. Každého okrem niektorých výnimiek možno predvolať ako svedka a požadovať svedeckú výpoveď. Staroveké právne systémy, najmä grécke a rímske majú inšpiračný vplyv aj na súčastné právo. V súčasnosti existujú 4 právne systémy. 1. Rímske právo = má najsilnejší vplyv v západoeurópskych štátoch, charakteristické je zapisovanie zákonov vo forme kódexov
2. Obyčajové právo = nájdeme ho v Británií a v krajinách kde mali Briti vplyv
3. Socialistické právo = ovplyvnené učením marxistu—leninizmu, ktoré nájdeme v krajinách východnej Európy
4. Moslimské právo = právo, ktorého základom je korán
V rímskom, moslimskom a socialistickom systéme je to tak, že sudca pred vynesením rozsudku aktívne vyšetruje prípad a kladie svedkom otázky. Nazýva sa to vyšetrovací systém.
Občianske právo riadi práva a povinnosti medzi občanmi. Ako je napríklad nehoda. V takýchto civilných procesoch poškodená osoba využije právo na prednesenie sťažnosti proti obžalovanému na občianskom súde najmä so zámerom získať náhradu škody, ktorou je kompenzačná platba. Inou formou občianskeho poškodenia je súdny príkaz. Môže sa použiť v prípadoch, keď osoba naliehavo žiada suseda, aby ukončil rušivé spoločenské stretnutie. V takýchto prípadoch obžaloba nežiada kompenzáciu, ale žiada súd, aby vydal nariadenie zastaviť páchanie takýchto priestupkov. Zmluvné právo rieši dôležité obchodné prípady týkajúce sa obchodu, úverov a poistenia, ale zaoberá sa aj bežnými záležitosťami.
Trestné právo rieši situácie, v ktorých je obžalovaná osoba obvinená z porušenia zákona, keď zapríčinila škodu nielen inej osobe ale i štátu. Toto právo sa týka trestných činov počnúc vraždou cez prepadnutia a sexuálne trestné činy až po krádeže, vlámania atď. Po usvedčení páchateľa z trestného činu v súdnom konaní pokračuje súd vynesením rozsudku. V mnohých právnych systémoch je ich rozhodnutie podmienené možnosťou využiť odvolacie právo.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.