Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Fajčenie

Fajčenie

• Fajčenie sa dnes charakterizuje ako spoločenská móda, osobný zvyk alebo skôr zlozvyk. Pokladá sa však aj za prejav slabosti mladých i dospelých. A nie náhodou. Pretože pomocou fajčenia sa často zaháňa pocit neistoty v spoločnosti, napätie, strach alebo nuda. S cigaretou v ruke sa chce zdať' mládež dospelejšia.
• Každých 10 sekúnd na svete zomrie 1 človek na následky fajčenia. V dnešnej dobe nás pohľad na 12-ročného chlapca s cigaretou v ruke vôbec neprekvapí.
• Fajčenie môže viesť k ďalším nežiadúcim problémom. Strata vlasov, tvorba vrások, rakovina, zubné kazy, žalúdočné vredy, pri ženách aj riziko potratu. Známa fajčiarska veta: "Tak či tak som už chorý, nemá zmysel teraz prestávať." Omyl, riziko ochorenia sa znižuje s prestátím fajčenia.
• Taktiež aj so spoločenského hľadiska je lepšie cigarety zanechať: Byť nefajčiarom je prijateľnejšie, pretože nefajčiar neohrozuje vlastné zdravie, ani zdravie ľudí v jeho okolí. Oblečenie, dych, vlasy, ani jeho domov by už nezapáchali. Rovnako by to pomohlo aj finančnému stavu, pretože vyfajčenie 20 cigariet denne ročne stojí asi 4820 euro.

• Niektorí ani nevedia, čo sa skrýva pod týmto slovom. Veď je to IBA slovo. No pre niektorých to znamená zbavenie sa určitých problémov, či stresov.
• Fajčenie nemá žiadnu výhodu i keď niektorí vedia, čo spôsobuje, ale si aj myslia, že im i nejako pomáha. Fajčenie nepriaznivo ovplyvňuje rýchlosť, silu, obratnosť ale predovšetkým vytrvalosť. Po vyfajčení jednej cigarety KLESÁ svalová sila po 5 až 10 minútach až o 15%. Spôsobuje i žltnutie zubov, či rakovinu. Tí mladší by mali vedieť, že najmä u nich sa zhoršuje vytrvalosť, čo oni ju najviac potrebujú.
• Niektorí s týmto začínajú i keď vedia, že čo stratia. Začne sa to tým, že chcú pristúpiť k nejakej dobrej partii a chcú sa ich držať. Niekedy si ani neuvedomujú, čo dýchajú do seba. Niekedy to nie je iba to, že sú závislý a nemôžu s tým prestať. Niektorí si povedia STOP a o pár týždňov sa venujú naplno iným veciam, ako je práca, športy, priatelia a hobby.

• Fajčenie, ako vieme, nevzniklo z prirodzenej potreby človeka. I tak sa stalo jedným z najrozšírenejších zlozvykov ľudstva na celom svete. O škodlivosti fajčenia sa začalo hovoriť až v našom storočí. Trvalo 400 rokov, kým sa dokázalo, že nikotín je jediným z najsilnejších prírodných jedov. Spočiatku fajčeniu dokonca pripisovali liečivú schopnosť.
• Ešte aj pred 100 rokmi lekári považovali mierne fajčenie u zdravého človeku za neškodné.
• Dnes už niet najmenších pochybnosti o tom, že fajčenie je zdravotný a sociálny problém. Má nepriaznivý vplyv na zdravie nielen na fajčiarov, ale aj na nefajčiarov a zvlášť škodlivé účinky má na mladé organizmy.
• V súčasnosti žije na svete 1 miliarda fajčiarov. Fajčiari by si mali uvedomiť, ako škodia nielen sami sebe, a ich zadymená cesta sa konči rakovinou alebo smrťou.
Fajčenie poškodzuje ľudský organizmus. Fajčenie vyvoláva rakovinu pľúc, hrtana, jazyka, pier, vedie k infarktu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk