referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Fajčenie
Dátum pridania: 26.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: terezQQQaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 587
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Fajčenie

• Fajčenie sa dnes charakterizuje ako spoločenská móda, osobný zvyk alebo skôr zlozvyk. Pokladá sa však aj za prejav slabosti mladých i dospelých. A nie náhodou. Pretože pomocou fajčenia sa často zaháňa pocit neistoty v spoločnosti, napätie, strach alebo nuda. S cigaretou v ruke sa chce zdať' mládež dospelejšia.
• Každých 10 sekúnd na svete zomrie 1 človek na následky fajčenia. V dnešnej dobe nás pohľad na 12-ročného chlapca s cigaretou v ruke vôbec neprekvapí.
• Fajčenie môže viesť k ďalším nežiadúcim problémom. Strata vlasov, tvorba vrások, rakovina, zubné kazy, žalúdočné vredy, pri ženách aj riziko potratu. Známa fajčiarska veta: "Tak či tak som už chorý, nemá zmysel teraz prestávať." Omyl, riziko ochorenia sa znižuje s prestátím fajčenia.
• Taktiež aj so spoločenského hľadiska je lepšie cigarety zanechať: Byť nefajčiarom je prijateľnejšie, pretože nefajčiar neohrozuje vlastné zdravie, ani zdravie ľudí v jeho okolí. Oblečenie, dych, vlasy, ani jeho domov by už nezapáchali. Rovnako by to pomohlo aj finančnému stavu, pretože vyfajčenie 20 cigariet denne ročne stojí asi 4820 euro.

• Niektorí ani nevedia, čo sa skrýva pod týmto slovom. Veď je to IBA slovo. No pre niektorých to znamená zbavenie sa určitých problémov, či stresov.
• Fajčenie nemá žiadnu výhodu i keď niektorí vedia, čo spôsobuje, ale si aj myslia, že im i nejako pomáha. Fajčenie nepriaznivo ovplyvňuje rýchlosť, silu, obratnosť ale predovšetkým vytrvalosť. Po vyfajčení jednej cigarety KLESÁ svalová sila po 5 až 10 minútach až o 15%. Spôsobuje i žltnutie zubov, či rakovinu. Tí mladší by mali vedieť, že najmä u nich sa zhoršuje vytrvalosť, čo oni ju najviac potrebujú.
• Niektorí s týmto začínajú i keď vedia, že čo stratia. Začne sa to tým, že chcú pristúpiť k nejakej dobrej partii a chcú sa ich držať. Niekedy si ani neuvedomujú, čo dýchajú do seba. Niekedy to nie je iba to, že sú závislý a nemôžu s tým prestať. Niektorí si povedia STOP a o pár týždňov sa venujú naplno iným veciam, ako je práca, športy, priatelia a hobby.

• Fajčenie, ako vieme, nevzniklo z prirodzenej potreby človeka. I tak sa stalo jedným z najrozšírenejších zlozvykov ľudstva na celom svete. O škodlivosti fajčenia sa začalo hovoriť až v našom storočí. Trvalo 400 rokov, kým sa dokázalo, že nikotín je jediným z najsilnejších prírodných jedov. Spočiatku fajčeniu dokonca pripisovali liečivú schopnosť.
• Ešte aj pred 100 rokmi lekári považovali mierne fajčenie u zdravého človeku za neškodné.
• Dnes už niet najmenších pochybnosti o tom, že fajčenie je zdravotný a sociálny problém. Má nepriaznivý vplyv na zdravie nielen na fajčiarov, ale aj na nefajčiarov a zvlášť škodlivé účinky má na mladé organizmy.
• V súčasnosti žije na svete 1 miliarda fajčiarov. Fajčiari by si mali uvedomiť, ako škodia nielen sami sebe, a ich zadymená cesta sa konči rakovinou alebo smrťou.
Fajčenie poškodzuje ľudský organizmus. Fajčenie vyvoláva rakovinu pľúc, hrtana, jazyka, pier, vedie k infarktu.
 
Podobné referáty
Fajčenie SOŠ 2.9387 781 slov
Fajčenie SOŠ 2.9106 3732 slov
Fajčenie SOŠ 2.9326 531 slov
Fajčenie SOŠ 2.9540 2288 slov
Fajčenie SOŠ 2.9747 781 slov
Fajčenie SOŠ 2.9443 359 slov
Fajčenie SOŠ 2.9515 309 slov
Fajčenie SOŠ 2.9491 621 slov
Fajčenie GYM 2.9217 600 slov
Fajčenie 2.9722 259 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.