Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Drogy

V posledných rokoch sa množia správy o drogovej problematike. Drogy sa objavujú v televízií, novinách i časopisoch. Vidíme ich zabavovať na letiskách a uliciach našich miest. Sledujeme reportáže o ich ilegálnej výrobe a predaji. Často krát sú ponúkané i zábery mládeže, ktorá s drogami experimentuje, alebo im už prepadla.
Droga je prírodná alebo umelo vyrobená omamná látka. Všetky drogy sú návykové a ich dlhodobé a nadmerné užívanie poškodzuje organizmus a môže spôsobiť smrť. Patrí sem alkohol, prchavé látky, ktoré sa fetujú (toluén), a iné organické zlúčeniny, halucinogény.

Druhy drog

Ľahké drogy: Tieto drogy pozná každý z nás, ale asi málo kto ich pokladá za drogy. Dennodenne s nimi prichádzame do kontaktu a predsa si to neuvedomujeme. Sú to: káva, cigarety, alkohol.

Ťažké drogy: S týmito drogami sa stretávame občas, alebo niektorí sa s nimi nestretnú vôbec. Tieto drogy sú zakázané a ich užívanie je trestné. Sú to veľmi nebezpečné preparáty: heroín, junk, morfín, kodeín, ópium, tlmiče, hlúpe guľôčky, barbituráty 714, "ludes", červené T, koka, vločky, tvot, kokaín, povzbudzujúce pilulky, amfetamíny, blúznivec, rýchlik, tvrdiak, kryštálivý metadón, crack, marihuana, "POT", tráva, dym, Boo, LSD, DMT, opájač, záznamník, PCP, zelené vločky, TIC, zabijácka burina, bloter, trips, hašiš, metamfetamíny, metagualon, methadon, paliatívum, rajský plyn, amyl, butil intrit, rozpúšťadla, fentanyl, meperidín, meskalín,
psilocibín, lepidlá, DOM STP, THC, MDMA, Eva, Rapsódia a mnohé ďalšie, ktoré zaplavili trh.

Druhy závislostí

Morfínový typ - názov je odvodený od morfia, ktorý je odvodený podľa gr. boha - Morfea. Morfium je účinným alkaloidom ópia, ktoré sa získava zo šťavy nezrelých makovíc. Ópium bolo známe už v staroveku. Do Európy sa dostalo v 13. storočí. V primeraných dávkach pôsobí ako liek so širokým spektrom využitia. Vo vyšších dávkach spôsobuje bolesti hlavy, zmeny vedomia, zvracanie, spánok až bezvedomie. Pri morfínovej intoxikácii je vnímanie zníženie, narkoman zvyčajne vyhľadáva ticho a samotu. Inteligencia a intelekt nie sú spočiatku negatívne postihnuté, nie sú narušené ani vôľové vlastnosti. Bez cudzej pomoci je pre narkomana - morfinistu cesta späť neuskutočniteľná. Najnebezpečnejšia morfínová závislosť je závislosť na heroíne, tzv. heroinizmus. Účinok tejto drogy je silnejší a závislosť vzniká rýchlejšie.

Barniturátovo - alkoholový typ závislosti - je to závislosť od utišujúcich a uspávajúcich prostriedkov - barbiturátov a od alkoholu. Spánok patrí k základným potrebám človeka. Ak vzniknú poruchy spánku, tak sa často uchýli k používaniu hypnotík, sedatív, trankvilizérov. Okrem liekov je častým prostriedkom navodenia spánku alkohol. Je pravdepodobne najstaršou drogou na svete. Ľudia zistili, že tieto nápoje majú zvláštne účinky - vyvolávali povznesenú náladu, opojenie, niekedy až opitosť. Zmienky o alkoholizme môžeme pozorovať v starej Mezopotámii, Egypte, Číne a mnohých ďalších kultúrach, ktorých protagonisti už nežijú, ale alkohol pretrváva až dodnes. Dnes už vieme, že alkohol spôsobuje:

 • spomalené reakcie na podnety okolia, spomalené reflexy, zhoršenú koordináciu
 • zníženú schopnosť jasne myslieť
 • zvracanie
 • nejasné videnie
 • vynechanie pamäti
 • cirhózu pečene
 • pri chronickej otrave trvalé poškodenie mozgu
 • srdcové choroby
 • dopravné nehody - kriminalita, smrť

 • Organizmus alkoholika sa mení tak, že nemôže fungovať bez alkoholu. Po odňatí alkoholu sa prejavuje abstinenčný syndróm.
  Kokaínový typ závislosti - kokaín sa používa v medicíne ako lokálne anestetikum. Prvé dávky nebývajú spojené s príjemnými pocitmi. Až opakované dávky vyvolávajú eufóriu, čo je aj príčinou opakovania dávok. Chronická intoxikácia sa prejavuje stavmi otupenosti a rezignácie, delíriovými stavmi a neskôr aj halucináciami.

  Kabanisový typ závislosti - súvisí s užívaním hašiša a marihuany. Obe látky sa získavajú z konopy siatej. Začiatočník - hašišák môže byť veľmi prekvapený účinkami drogy: srdce začína pracovať rýchlejšie, zo začiatku zvýšený tlak sa môže znížiť, nevoľnosť, závraty, nutkanie na vracanie, zvýšená teplota so studeným potom, bolesti hlavy, neistá chôdza, sekrécia z nosa, opuch slizníc... Neskôr mu závislosť prináša poruchy zmyslov, nedostatok iniciatívy, apatiu, depresiu, reakcie vzrušenia, paniky, dezorientácie, stratu pamäti, pokusy o samovraždu, halucinácie.

  Aj organizmus platí daň vo forme zápalov orálnej dutiny, hrtana, chronického kašľa, rakoviny pľúc, zníženie imunity, poškodenie heparu. Už jedna cigareta marihuany ovplyvňuje svalovú koordináciu, narúša stabilitu, spôsobuje poruchy výslovnosti, znižuje schopnosť sústrediť sa, rozkolíše náladu. Jej dlhodobé užívanie vedie ku psychickej oblasti k prejavom prítomnosti a motivačného syndrómu. Účinky na organizmus sú katastrofálne. Dochádza k poškodeniu mozgovej kôry, k zápalom spojiviek a slizníc časté sú chronické zápaly horných dýchacích ciest, astmatické záchvaty, u dievčat sú pravidlom menštruačné poruchy. Dlhodobé užívanie drogy vedie k chronickej intoxikácii, ktorá sa prejavuje poruchami pamäti, chápavosti a celkového intelektu.

  Amfetamínový typ závislosti - predstavuje závislosť od alkaloidu efedrínu. Akútny účinok efedrínu je povzbudzujúci. Preto sa používal ako súčasť dopingu v športe. Dlhodobe užívanie spôsobuje podráždenie nervovej sústavy, povahové zmeny, navodzuje psychické stavy s chorobne vystupňovanou žiarlivosťou, zmätenosť, nepokoj, útočnosť a samovražedné sklony. Chronická intoxikácia vyvoláva trvalé poškodenie pečene a srdca.

  Katový typ závislosti - je pomenovaný podľa rastliny haty jedlej pochádzajúcej z Etiópie. Užíva sa žuvaním listov alebo pitím nálevov. V menších dávkach má droga povzbudivý účinok, charakteristický je najmä upretý pohľad. Neskôr sa dostavuje štádium útlmu, depresie, únavy a spánku. Chronickým užívaním sa stráca zmysel pre reálny život, povinnosti, dostavuje sa apatia a neschopnosť sústredenia.

  Analgetický a antipyretický typ závislosti - predstavuje závislosť od liekov proti bolesti - analgetík a proti horúčke - antipyretík. Účinným alkaloidom je tu chinín, za ktorý vďačíme juhoamerickým Indiánom. Chinín môže slúžiť ako liek, ale môžu ho zneužívať aj narkomani.

  Kofenizmus - je to závislosť od drog obsahujúcich kofeín, teofilín, teobromín. Nachádza sa v káve, čaji, coca-cole, kakau. V nízkych dávkach pôsobí kofeín pozitívne na funkciu buniek mozgovej kôry. Vo vyšších dávkach pôsobí ako jed, zvyšuje krvný tlak, vylučovanie žaludočnej kyseliny.

  Tabakizmus - patrí medzi najroširenejšie druhy toxikománie. Už v staroveku malo fajčenie "fascinujúci" účinok na ľudí, ktorí v ňom videli prostriedok priblíženia sa k rôznym božstvám. Účinným alkaloidom v tabaku je nikotín, ktorý sa pri fajčení inhaluje prostredníctvom cigaretového dymu. Ten obsahuje asi 4000 chemikálií a viac ako 40 z nich spôsobuje rakovinu a ďalšie negatívne účinky: zrýchlený tep, vyšší tlak krvi, podráždená sliznica hrdla, vstup karcinogénov do pľúc, podráždenie oči, poškodenie membrány pier, jazyka podnebia, hrdla, ťažké dýchanie, dráždivý kašeľ, infekcie úst, žlté stopy na zuboch, zníženie vitality. Neskôr sú to rakovina pľúc, ústnej dutiny, pažeráka, hlasiviek, pankreasu, močového mechúra, srdcové choroby, vredy, choroby obehu a záchvaty. Každá vyfajčená cigareta skracuje život fajčiara o 8 minút. Pri dvoch balíčkoch cigariet denne už o 40 rokov.

  Liečba drogovej závislosti

  Najdôležitejším krokom liečby je pomenovanie problému, jeho analýza a získanie pacienta pre spoluprácu. Dôležitá je i zmena postojov a konfrontácia pacienta s okolím. Detoxikácia organizmu je najúspešnejšia počas hospitalizácie. Najdôležitejšou súčasťou liečby je individuálna a skupinová psychoterapia a ďalšie programy, ktoré sú v kompetencii psychiatrov a psychológov, najlepšie v špecializovaných centrách zriadených pre tento účel.

  Na záver len toľko: Ak rozmýšľaš nad tým, dať si drogu alebo nie, odpovedz si na otázku: “Volím život alebo smrť?” Podľa toho sa zariaď.

  Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk