referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Drogy
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: anickaSV
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 489
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
V posledných rokoch sa množia správy o drogovej problematike. Drogy sa objavujú v televízií, novinách i časopisoch. Vidíme ich zabavovať na letiskách a uliciach našich miest. Sledujeme reportáže o ich ilegálnej výrobe a predaji. Často krát sú ponúkané i zábery mládeže, ktorá s drogami experimentuje, alebo im už prepadla.
Droga je prírodná alebo umelo vyrobená omamná látka. Všetky drogy sú návykové a ich dlhodobé a nadmerné užívanie poškodzuje organizmus a môže spôsobiť smrť. Patrí sem alkohol, prchavé látky, ktoré sa fetujú (toluén), a iné organické zlúčeniny, halucinogény.

Druhy drog

Ľahké drogy: Tieto drogy pozná každý z nás, ale asi málo kto ich pokladá za drogy. Dennodenne s nimi prichádzame do kontaktu a predsa si to neuvedomujeme. Sú to: káva, cigarety, alkohol.

Ťažké drogy: S týmito drogami sa stretávame občas, alebo niektorí sa s nimi nestretnú vôbec. Tieto drogy sú zakázané a ich užívanie je trestné. Sú to veľmi nebezpečné preparáty: heroín, junk, morfín, kodeín, ópium, tlmiče, hlúpe guľôčky, barbituráty 714, "ludes", červené T, koka, vločky, tvot, kokaín, povzbudzujúce pilulky, amfetamíny, blúznivec, rýchlik, tvrdiak, kryštálivý metadón, crack, marihuana, "POT", tráva, dym, Boo, LSD, DMT, opájač, záznamník, PCP, zelené vločky, TIC, zabijácka burina, bloter, trips, hašiš, metamfetamíny, metagualon, methadon, paliatívum, rajský plyn, amyl, butil intrit, rozpúšťadla, fentanyl, meperidín, meskalín,
psilocibín, lepidlá, DOM STP, THC, MDMA, Eva, Rapsódia a mnohé ďalšie, ktoré zaplavili trh.

Druhy závislostí

Morfínový typ - názov je odvodený od morfia, ktorý je odvodený podľa gr. boha - Morfea. Morfium je účinným alkaloidom ópia, ktoré sa získava zo šťavy nezrelých makovíc. Ópium bolo známe už v staroveku. Do Európy sa dostalo v 13. storočí. V primeraných dávkach pôsobí ako liek so širokým spektrom využitia. Vo vyšších dávkach spôsobuje bolesti hlavy, zmeny vedomia, zvracanie, spánok až bezvedomie. Pri morfínovej intoxikácii je vnímanie zníženie, narkoman zvyčajne vyhľadáva ticho a samotu. Inteligencia a intelekt nie sú spočiatku negatívne postihnuté, nie sú narušené ani vôľové vlastnosti. Bez cudzej pomoci je pre narkomana - morfinistu cesta späť neuskutočniteľná. Najnebezpečnejšia morfínová závislosť je závislosť na heroíne, tzv. heroinizmus. Účinok tejto drogy je silnejší a závislosť vzniká rýchlejšie.

Barniturátovo - alkoholový typ závislosti - je to závislosť od utišujúcich a uspávajúcich prostriedkov - barbiturátov a od alkoholu. Spánok patrí k základným potrebám človeka. Ak vzniknú poruchy spánku, tak sa často uchýli k používaniu hypnotík, sedatív, trankvilizérov. Okrem liekov je častým prostriedkom navodenia spánku alkohol. Je pravdepodobne najstaršou drogou na svete. Ľudia zistili, že tieto nápoje majú zvláštne účinky - vyvolávali povznesenú náladu, opojenie, niekedy až opitosť. Zmienky o alkoholizme môžeme pozorovať v starej Mezopotámii, Egypte, Číne a mnohých ďalších kultúrach, ktorých protagonisti už nežijú, ale alkohol pretrváva až dodnes. Dnes už vieme, že alkohol spôsobuje:

 • spomalené reakcie na podnety okolia, spomalené reflexy, zhoršenú koordináciu
 • zníženú schopnosť jasne myslieť
 • zvracanie
 • nejasné videnie
 • vynechanie pamäti
 • cirhózu pečene
 • pri chronickej otrave trvalé poškodenie mozgu
 • srdcové choroby
 • dopravné nehody - kriminalita, smrť

 • Organizmus alkoholika sa mení tak, že nemôže fungovať bez alkoholu. Po odňatí alkoholu sa prejavuje abstinenčný syndróm.
   
     1  |  2    ďalej ďalej
   
  Podobné referáty
  Drogy SOŠ 2.9118 936 slov
  Drogy SOŠ 2.9462 940 slov
  Drogy SOŠ 2.9446 593 slov
  Drogy SOŠ 2.9640 1325 slov
  Drogy SOŠ 2.9230 6729 slov
  Drogy SOŠ 2.9564 3943 slov
  Drogy SOŠ 2.9347 9058 slov
  Drogy SOŠ 2.9536 6178 slov
  Drogy SOŠ 2.9608 327 slov
  Drogy SOŠ 2.9529 6971 slov
  Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
  Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.