referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
ZAKONNIK
Dátum pridania: 06.11.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: SKUNK
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 358
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 9.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 15m 20s
Pomalé čítanie: 23m 0s
 
Všetci to dobre poznáte: kúpite si výrobok a niekedy sa stane, že po krátkom čase sa neočakávane objaví nejaká chyba alebo vada. Elektronika nefunguje tak, ako by mala, na topánke sa odlepí podrážka, sveter sa začne párať, hotel s výhľadom na more -ten výhľad nemá… Spotrebiteľovi neostáva nič iné ako sa vybrať do predajne a výrobok alebo službu reklamovať. Zákazník sa v takomto prípade radšej vopred obrní veľkou dávkou trpezlivosti a psychicky sa pripraví. Reklamácie totiž patria, na rozdiel od nákupov, medzi tie nepríjemnejšie veci, ktoré v predajni musíme vybaviť. Teda, nemusíme, ale máme na to právo.

> Ak sa spotrebiteľ rozhodne výrobok reklamovať, prvá vec, na ktorú by si mal dať pozor je dodržanie záručnej doby výrobku. Po uplynutí tejto lehoty už na reklamáciu nemá nárok. Pri väčšine tovarov je táto doba v súčasnosti šesť mesiacov.
> Ďalšia dôležitá vec, ktorú si treba pri reklamácii uvedomiť je fakt, že reklamácia sa vzťahuje iba na chyby nezavinené spotrebiteľom. Záručná doba sa ďalej nevzťahuje na opotrebovanosť výrobku v súvislosti s jeho bežným používaním a na chyby, kvôli ktorým poskytol predajca zľavu. Dôvod zľavy však musí byť vyslovene uvedený, vtedy sa táto chyba reklamovať nedá, na inú chybu toho istého výrobku však reklamáciu môžete uplatniť.
> Keď objavíte chybu, výrobok treba hneď pre- stať používať a ísť ho čo najskôr reklamovať do predajne, kde ste ho kúpili. Pri každom nákupe (predovšetkým drahších vecí) je potrebné si odkladať pokladničný blok, záručný list a obal výrobku, aby ste sa vyhli možným problémom, keď od vás tieto dokumenty budú vyžadovať pri reklamácii.
> V predajni majú väčšinou zodpovedného pracovníka, ktorý reklamácie vybavuje. Supermarkety, hypermarkety a väčšie predajne majú na tieto účely reklamačné oddelenie. Zákazník vysvetlí, o aký problém ide, aký je dôvod jeho reklamácie a prípadne navrhne spôsob riešenia reklamácie.
> Reklamovať môžete aj tovar zakúpený na trhovisku. Predavač je povinný vám vydať pokladničný blok pri každom nákupe, mnoho ich však tento doklad nevydáva. Ak vám predajca odmietne blok vydať, alebo odmietne uznať reklamáciu na základe tohto dokladu, môžete sa sťažovať správcovi trhoviska alebo sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Tá síce nevybaví reklamáciu za spotrebiteľa, ale vec preverí a predajcovi môže za to, že reklamáciu nevybavil podľa zákona uložiť pokutu až do výšky 500 tisíc Sk.
> Ak reklamovaný výrobok v predajni odmietnu prevziať, môžete ho doporučene poslať poštou a odložiť si o tom doklad. Potom sa informujte o vybavení svojej reklamácie a žiadajte písomný doklad o reklamácii.
> O reklamácii je pracovník povinný vždy spísať reklamačný protokol alebo reklamačný zápis, v ktorom uvedie meno a adresu zákazníka, názov a adresu predajne, dôvody reklamácie, cenu a dátum zakúpenia výrobku. Napísaný by mal byť aj dátum, do ktorého bude reklamácia vybavená a spôsob jej riešenia.
> Reklamácia by mala byť v jednoduchých prípadoch vybavená ihneď, pri zložitejších problémoch do 3 až 5 dní. Nikdy by však lehota vybavenia nemala byť dlhšia ako 30 dní.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.