referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Rodina ako základná výchovná inštitúcia
Dátum pridania: 07.12.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MgrBcRia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 286
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 

Dieťa v rodine
, ktoré je zdravé a šťastné, je považované z výsledkov výskumu za najvyššiu hodnotu, za radosť, lásku, dar od Boha, šťastie či zázrak.

K jeho zdraviu a šťastiu môžu najväčšou mierou prispieť rodičia svojou citovou výchovou, životom a správaním. Stále totiž platí, že človekom sa rodíme, ale individualitou sa stávame postupne vplyvom rodiny, ale aj školy a širšieho sociálneho prostredia.

Prvé roky v živote dieťaťa sú významné pre jeho psychické a fyzické zdravie, sú zdrojom energie pre jeho budúci život, a preto je dôležité, v akej rodine vyrastá dieťa, akú školu navštevuje a s kým sa kamaráti.

Obidve inštitúcie - rodina i škola - vytvárajú istú atmosféru, ktorá prispieva k sociálnemu vývoju dieťaťa, ak je však atmosféra negatívna, môže mu aj ublížiť.

Čím viac sa o tejto problematike dozvieme, tým lepšie budeme chápať, že deti sú za nedostatky svojho správania zodpovedné len sčasti.

Rodina ako primárna socializačná skupina, je významným socializačným a výchovným činiteľom a je najčastejšie charakterizovaná týmito znakmi:

-rodina je spoločensky schválenou formou stáleho spolužitia,
-rodina sa skladá z osôb navzájom spojených zväzkami krvi, manželstvom alebo adopcie.

-členovia rodiny bývajú obyčajne pod jednou strechou, členovia rodiny spolupracujú medzi sebou v rámci spoločensky uznávanej deľby úloh, pričom jednou z najdôležitejších je výchova a výživa detí. /1/ s. 11
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.