referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Volebný systém do NR SR
Dátum pridania: 29.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 742
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 23.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 39m 50s
Pomalé čítanie: 59m 45s
 
Úvod

V každej zastupiteľskej demokracii je pre fungovanie princípu delegovania moci ľudu na svojich volených zástupcov potrebné vytvoriť právny systém, ktorý je v súlade zo všeobecnými demokratickými zásadami, ktorý však zároveň zaručuje funkčnosť spoločnosti. Slovenská spoločnosť, tak ako i spoločnosti ostatných transformujúcich sa krajín je značne kultúrne, nábožensky, ale i národnostne rôznorodá. Aj preto je otázka volebného systému a jeho pravidiel, na základe ktorých funguje, dôležitá. V rámci slovenského politického systému je základom výkonu politickej moci Národná rada Slovenskej republiky. Národná rada je najvyšším legislatívnym orgánom v Slovenskej republike. Volebný systém pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky je definovaný v Ústave Slovenskej republiky a volebných zákonoch. Základom je pritom zákon č.80/1990 Zb. – teda Zákon Slovenskej národnej rady zo 16. marca 1990 o voľbách do Slovenskej národnej rady v znení všetkých novelizácií, posledná novelizácia je Zákon NR SR č. 223/1999 Z. z.
V tejto bakalárskej práci chcem definovať volebný systém pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Ďalej sa chcem zamerať na analýzu súčasného volebného systému. Význam volieb pre tvorbu parlamentu je nepopierateľný. Jednak mu poskytuje legitimitu a jednak vyjadruje rozloženie politických síl a záujmov v spoločnosti. Zákonným základom pre vykonanie volieb je volebný systém. Prostredníctvom ústavy a zákonov určuje, ako voliť, akým spôsobom premietnuť volebné výsledky do zloženia parlamentu. V Slovenskej republike je zavedený systém pomerného zastúpenia. Z toho vyplýva, že jednotlivé politické strany získavajú v parlamente taký počet kresiel, aký zodpovedá podielu hlasov získaných vo voľbách. Pokúsim sa tiež naznačiť možné tendencie budúceho vývoja slovenského volebného systému a jeho prípadných zmien.

1 Voľby a volebné systémy

1.1 Voľby a ich význam v pluralitnej demokracii

Moc, vládnutie, riadenie určitého spoločenstva ľudí a mechanizmy, potrebné k vykonávaniu tejto moci - toto je problematika stará ako ľudstvo samo. Z rozvojom ideí demokracie vyvstala otázka výberu zástupcov ľudu. Spoločnosť, to už nie je rodové združenie malého počtu ľudí, to je relatívne veľké a rôznorodé spoločenstvo.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.