referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Sociálne rozvrstvenie a rozčlenenie
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Falti
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 656
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Hierarchická klasifikácia spoločenských rozdielov v rámci jednej či viacerých dimenzií sociálnej nerovnosti / pokiaľ ide o majetok, moc či prestíž / je známa pod názvom SOCIÁLNA STRATIFIKÁCIA. Jej špecifický typ, ktorý v určitej spoločnosti prevláda, má tendenciu meniť sa v čase. Sú spory o to, či sociálna stratifikácia predstavuje univerzálnu črtu ľudských spoločnosti. V spoločnostiach, ktoré ešte nepoznali písmo, či tzv. primitívnych spoločnostiach bola určujúcim činiteľom sociálnej nerovnosti príslušnosť ku KLANU / skupine ľudí pochádzajúcich y toho istého mužského predka / alebo KMEŇU / etnickej či kultúrnej skupine /.
Okrem hierarchickej klasifikácie spoločenských rozdielov, ktoré rozčleňujú spoločnosť na horizontálne vrstvy, sa ešte väčšmi triešti kvôli pohlaviu, rase, etnickej príslušnosti, jazyku a náboženstvu.


Jednotlivé systémy rozdelenia

a)Kastový systém - V najrozvinutejšej podobe možno kasty nájsť v hinduistickom systéme sociálnej stratifikácie v Indii. Bližší pôvod tohoto systému je nejasný, hoci je známe že existuje už prinajmenšom 2000 rokov. Spoločenské skupiny známe ako kasty sú navzájom
oddelené náboženskými pravidlami rituálnej čistoty a sú hierarchicky zoradené od čistých po nečisté. Čiže každá kasta je “ čistejšia “ ako kasta pod ňou. Kontakty medzi kastami sú zakázané, lebo nižšie kasty by mohli „ poškvrniť „ vyššie, keby sa k nim priveľmi priblížili. Príslušnosť ku kaste sa delí a hinduisti ju pokladajú za bohom predurčenú. Vyžaduje sa, aby členovia kasty vstupovali do manželstva len s príslušníkmi svojej kasty. Tradične sa kasty spájajú s určitými druhmi zamestnania, čo naďalej upevňuje sociálnu segregáciu. Keďže príslušnosť ku kaste je trvalá a nemenná, v tomto ustrnutom kastovom systéme nie je možný nijaký sociálny pohyb nahor / či nadol / po spoločenskom rebríčku ani prostredníctvom manželstva či vlastného úsilia. Hlavné kasty a s nimi spojené zamestnania sú:
1. brahmani / duchovný /
2. kšatrijovia / vojaci a statkári /
3. vaišjovia / roľníci a obchodníci /
4. šúdrovia / vidiecki a mestskí námezdní robotníci /

Neskôr na koniec klasifikácie pribudla ďalšia kasta“ haridžanovia či nedotknuteľní, ktorí robia najšpinavšie práce, ako je čistenie ulíc či záchodov. Okrem týchto hlavných kást je ešte niekoľko tisíc podkást na vidieku: sú známe pod menom džáti.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.