referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Štvrtok, 29. septembra 2022
Porovnanie českého a anglického súdneho systému
Dátum pridania: 18.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zito
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 256
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
1. Úvod

Český a anglický systém súdov je velmi odlišný. Každý vychádza z iných historických tradícii. Ďalším dovodom je dualita anglického práva v minulosti.
Rozdiel je aj v právotvornej funkcii sudcov. Kedže v Anglicku poznáme tzv. právo súdcovské, sudca vydáva rozhodnutia, ktoré sa stávajú závazné pre nižšie súdy a súdy rovnakej úrovne. To sa nazýva precedent. Niečo také v českom súdnom systéme nepoznáme. Anglický sudcovia na rozdiel o českých zároveň rozhodujú či sa nejaký nový zákon bude používať v praxi. Český sudcovia sa musia riadiť výlučne zákonmi.2. Súčasná súdna organizácia v Anglicku1)

Organizácia súdnictva v Anglicku je daná historicky, aj keď v minulom storočí došlo k dosť zásadným zmenám.
Súdy v Anglicku sa tradične delia na súdy obecné a súdy zvláštne.
Obecnými súdmi sú nižšie súdy a súdy vyššie.
Nižšími súdmi sú súdy malých zasadaní a súdy grófstiev.
Súdy malých zasadaní (Petty sessions), ktorým sa tiež niekedy hovorí súdy magistrátov alebo súdy policajné (v Londýne súdy sídelných magistrátov) sú zriaďované pre určitú časť grófstiev alebo pre mesto a jeho štvrť. Posobia najma v oblasti trestnej, pričom rozhodujú iba o menej závažných deliktoch. V menšej miere rozhodujú aj v oblasti občianskoprávnej, najma veci rodinné s výnimkou rozvodov, spory o otcovstve, niektoré menej významné spory pracovné i majetkové. Rozhodujú o tzv. sumárnom pojednávaní, teda pojednávaní zjednodušenom, bez účasti porotcov.
Súdy grófstiev (County Courts) posobia iba v prvej inštancii v občianskoprávnych veciach, kde hodnota veci nepresahuje určitú výšku. Možu tiež rozhodovať o menej zložitých rozvodoch.
Ako vyššie súdy posobia v Anglicku Korunný súd a Najvyššší súd.
Korunný súd (Crown Court) bol zriadený zákonom o súdoch z roku 1971 od 1. januára 1972. Rovnakým zákonom došlo k zrušeniu korunných súdov v Liverpoole a Manchestri (vznikli v roku 1956 v dosledku vzrastu kriminality vo vačších mestách), porotných súdov, Ústredného trestného súdu v Londýne (Central Criminal Court – bol organizačne pričlenený k Vysokému súdu) a súdov štvrťročného zasadania (boli zriaďované v kazdom grófstve, prípadne vačších mestách, ako súdy prvého stupňa rozhodovali veci trestné a občianskoprávne, ako druhoinštančné o opravných prostriedkoch podaných proti rozhodnutiam súdov malých zasadaní).
1) Informácie v tejto kapitole sú vačšinou prevzaté z publikácie:
Pludnr, O.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Plundr, O.: Organizace justice a prokuratury, Praha 1971, Pludnr, O. – Hlavsa, P.: Organizace justice a prokuratury, Praha 1987, Powell, Richard: Law today. 1. ed. Harlow : Longman, 1993, Schelleová, Ilona: Organizace soudnictví II. Část, MU Brno, 1993, Schelleová, Ilona. Soudy a soudní právo. 1. vyd. Zlín : Živa, 1994
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.