referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Piatok, 16. apríla 2021
Hinduizmus - Civilizácia povodia rieky Indus
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: refer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 101
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Uprostred 3. tisícročia pred Kristom sa na brehoch Indu objavila veľmi vyspelá mestská civilizácia. Pri vykopávkach vo veľkých mestách tých čias - Harappe a v Mohendžo - daro sa našli sošky z pálenej hliny, predstavujúce ženy so zložitými účesmi, zvieratá, hračky. . . Táto civilizácia, o ktorej sa vie veľmi málo zanikla začiatkom 2. tisícročia. Védske náboženstvo


Okolo roku 1200 pred Kristom sa národy, čo prišli z iránskych vysočín, usadili v Pandžábe a v údolí Gangy. Vytvorila sa civilizácia, ktorú voláme védska, pretože ju poznáme z posvätných textov. Volajú sa védy. Tieto národy uctievali mnoho božstiev, ktorým prinášali rituálne obety na oltároch. Najstaršie a najdôležitejšie sú štyri védy:

1. Rigvéda sa zdá byť najstaršia, opisuje védsky panteón a delí božstvá na bohov atmosféry, neba, zeme. ,,Hosťa domu milovaného Agniho ( boha ohňa ) si treba uctievať každé ráno, lebo nesmrteľný je iba ten, kto sa potešuje obetami smrteľníkov."
2. Mahábhárata je dlhý epos ( má 200 000 veršov ), ktorý rozpráva o bojoch medzi kmeňmi usadenými pozdĺž stredného toku rieky Gangy. ,,Krajina, kde tečie Ganga, ó, veľký princ, je útulok askézy, miesto zdokonaľovania."
3. Bhagavadgíta tvorí tiež 6. knihu Mahábháraty. Učí, ako má človek žiť. Je najdôležitejším dielom hinduizmu. ,,Mudrci s povzneseným duchom, čo chodia z miesta na miesto, očisťujú celú zem."
4. Rámajána, báseň so 40 000 veršami, rozpráva o dobýjaní juhu Indie. Hrdina Ráma je vtelením boha Višnu

Upšanisády sú komentáre k nejasným védskym textom. Ich štúdium podnietilo zrod brahmanizmu ( náboženstvo kňazov, brahmanov ). ,,Je to Šiva, ochranca sveta v čase, Panovník vesmíru skrytý vo všetkých bytostiach. Až keď ho za takého uznáš, presekneš putá smrti."


Rozdelenie na kasty


Kastovníctvo sa zrodilo pri rozdelení spoločnosti vo védskom období. Kasty sú uzavreté skupiny ľudí sformované podľa dedičného povolania, podľa rasy alebo podľa miery rituálnej nečistoty. Sú štyri veľké kasty: kňazi alebo brahmani, vládnuca vrstva čiže kšatrijovia, roľníci a remeselníci - vaišjovia a sluhovia čiže šúdrovia. Nedotknuteľní sú mimo kást. Napriek osvete a vplyvu západnej kultúry kastovníctvo ešte stále v Indii pretrváva. Posvätná reč hinduizmu


Posvätnou rečou hinduizmu nazývame Sanskrt( znamená úplný ). Odštiepila sa z prvotného jazyka Indoeorópanov, ale pevnú formu nadobudla až na začiatku 5. storočia pred Kristom. Vraví sa, že ju kedysi stvorili bohovia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.