referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Trest smrti - absolútny trest
Dátum pridania: 13.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: branik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 072
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
,,Trest smrti zrušený“


10. 12. 1948 prijalo OSN Deklaráciu ľudských práv, podľa ktorej „Každý má právo na život.“

Absolútny trest bol na Slovensku zrušený v apríli 1990 bývalým Federálnym zhromaždením ČSFR v súvislosti s ratifikáciou konvencie Rady Európy z 28. 4. 1983, ktorá odstraňuje trest smrti. Ako výnimočné tresty sa zaviedli tresty odňatia slobody nad pätnásť do dvadsaťpäť rokov a trest odňatia slobody na doživotie, ktorý sa u nás od roku 1956 nevykonával.

Podľa novelizovaného znenia zákona súd môže uložiť trest odňatia slobody na doživotie iba páchateľovi, ktorý spáchal vraždu, alebo pri páchaní vlastizrady, teroru či všeobecného ohrozenia zavinil úmyselne smrť iného človeka. Pre uloženie tohto trestu musia byť súčasne splnené viaceré podmienky. Patrí medzi ne napríklad vysoká miera nebezpečnosti trestného činu, zavrhnutiahodnosť pohnútky či spôsobu jeho vykonania. Pri uložení takéhoto trestu sa pamätá na nevyhnutnosť ochrany spoločnosti a súd musí pred vynesením rozsudku dospieť k názoru, že neexistuje nádej, aby sa páchateľ napravil trestom odňatia slobody nad pätnásť do dvadsaťpäť rokov.

Definitívny koniec vykonávania trestu smrti na Slovensku znamenalo prijatie Listiny základných práv a slobôd z 9. januára 1991. V jej šiestom článku sa uvádza, že "trest smrti sa nepripúšťa." Rovnakú formuláciu prevzala do svojho článku 15 aj Ústava SR s účinnosťou od 1. októbra 1992. Vilnius 3. mája 2002 (TASR) - Tridsaťšesť európskych štátov združených v Rade Európy (RE) podpísalo dodatok k európskej Konvencii o ľudských právach, čím sa zaviazali k úplnému zrušeniu trestu smrti. K podpisu dodatku došlo na 110. zasadaní Výboru ministrov Rady Európy v litovskom Vilniuse. Delegáciu SR na dvojdňovej schôdzke viedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ján Figeľ.
Takzvaný Vilniuský protokol zaväzuje signatárske štáty k zrieknutiu sa vynášania trestu smrti, a to aj v čase vojny alebo v období jej hrozby. Tieto dve výnimky boli až doteraz prípustné v rámci európskej Konvencie o ľudských právach.

Bratislava 19. júna 2002 (TASR) – Vláda schválila návrh na uzavretie Protokolu č. 13 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, týkajúci sa zrušenia trestu smrti za každých okolností, teda aj v čase vojny. Ak ho Slovensko ratifikuje, bude veľmi ťažké aj v prípade ústavnej zmeny vrátiť do právneho poriadku najvyšší trest, pretože protokol je nevypovedateľný. "

Štrasburg/Brusel 24.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.