referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Globalizácia
Dátum pridania: 28.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bedik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 981
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Pozitívne vplyvy globalizácie

Globalizácia znamená rastúcu vzájomnú závislosť rôznych národov, štátov a regiónov celého sveta, a to v takej miere, že svet sa stáva globálnou dedinou. Žiadna spoločnosť na svete už nežije úplne oddelene od ostatných a aj v najbohatších zemiach sú ľudia závislí napr. od tovaru vyrábaného v zahraničí. Globalizácia sa predovšetkým prejavuje v ekonomickej oblasti, ale je tiež v politike, armáde, ekológii, medicíne či v kultúre. Väčšine ľudí nie je tento pojem celkom jasný, a zrejme preto je na svete toľko odporcov globalizácie.Títo antoglobalisti si však neuvedomujú, že globalizácia má množstvo pozitívnych stránok. Rozporuplné názory na globalizáciu sú spôsobené aj tým, že tento jav nie je objektívne a komplexne interpretovaný. Výklady sa pohybujú skôr v emocionálne vyhranených polohách. Globalizáciu netreba personifikovať. Globalizácia nie je osobná. Nie je to výsledok zákerných plánov amerických zbohatlikov. Je to fenomén, ktorý sa tu dnes objavuje preto, že VEDA A TECHNIKA DOSPELI DO URČITEHO ŠTÁDIA. Globalizácia teda nie je výsledkom vedomého plánu na vytvorenie globálnej spoločnosti a jej ovládanie.

Globalizačné procesy priniesli mnohým obyvateľom našej planéty väčší výber potravín a tovaru než kedykoľvek v minulosti. Mnoho každodenných vecí je vlastne prejavom globalizácie, čo si už mnohí ľudia vôbec neuvedomujú.
Tak napríklad odkiaľ sa v našich obchodoch objavilo toľko rôznych surovín, ktoré sa u nás s určitosťou nepestujú a nevyrábajú? Je to dôsledok nesmierne zložitých ekonomických väzieb prechadzajúcich naprieč celým svetom. Všetky tieto produkty musia byť pravidelne a efektívne dopravované z jedného miesta na druhé a všetky vyžadujú existenciu stálych informačných tokov, koordinujúcich milióny každodenných transakcií. - Automobilový priemysel je taktiež vzájomne poprepájený - aj na slovenskom trhu je možné dostať autá z Japonska, Ameriky a samozrejme z Nemecka alebo Talianska. Automobilový priemysel spája mnoho krajín sveta- globalizácia sa dostala aj do výroby napríklad Fordu Mondeo, ktorého diely sa vyrábajú na 112 rôznych miestach v 16 zemiach a troch svetadieloch. - Ďalšou výhodou je uľahčený dialóg o mnohých civilizačných problémoch a nachádzajú sa nové riešania - napríklad v ekologickej sfére alebo nové liečebné metódy a lieky v medicíne.
- Tým, že je dnes doprava a komunikácia v rámci celého sveta jednoduchšia sa hranice medzi národmi stierajú.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Globalizácia SOŠ 2.9735 212 slov
Globalizácia SOŠ 2.9695 1702 slov
Globalizácia 2.9763 680 slov
Globalizácia 2.9886 1292 slov
Globalizácia 2.9995 927 slov
Globalizácia GYM 3.0128 1937 slov
Globalizácia 2.9884 2230 slov
Globalizácia 2.9736 3295 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.