referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Samovražedné fóra na internete
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: furby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 838
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 10s
Pomalé čítanie: 16m 45s
 
Nedávne informácie o samovraždách mladých ľudí v priamom prenose na internete otvorili Pandorininu skrinku. Hrozba samovraždy u mladých nesmie byť podľa expertov naďalej tabulizovaná, no neznamená to, že samovražedné fóra na internete treba automaticky zakázať. Treba ich posudzovať diferencovane.
Nebezpečné sú stránky, ktoré ponúkajú návod na samovraždu. Postoj lekárov a psychológov k online fóram na tému "samovražda" je sporný. V roku 2000 zaregistrovali výskumníci len v Nemecku približne 12 takýchto stránok, teraz je ich asi 30 (na slovenskom internte je len jedna porovnateľná stránka www.depka.sk, avšak nie je to klasické fórum). Nebezpečie týchto fór je v spôsobe, akým sa o dobrovoľnej smrti komunikuje. V týchto fórach môžu na jednej strane mladí nájsť návod, ako skoncovať so životom, alebo si na tento moment nájdu spoločníka. Rovnako však môžu mať tieto fóra pozitívne účinky: človek zistí, že aj iní majú podobné pocity, problémy a môžu dostať kontakty na poradenské zariadenia. O tejto téme by sa nemalo v médiách mlčať; treba len starostlivo vybrať spôsob, ako tému podať. Samozrejme, že to môže niekoho pohnúť k napodobňovaniu, ale tá osoba už musí mať k tomu dispozície. Rodičia a priatelia by nemali samovražedné myšlienky ignorovať, označovať ich za blbnutie. S postihnutými treba rozprávať a odporučiť im profesionálnu pomoc.

Čo je samovražedné fórum?
Na samovražednom fóre sa stretávajú väčšinou mladí, aby sa porozprávali o každodenných problémoch so školou, rodičmi, priateľmi, avšak najviac o samovražde a metódach, ako na to. Fóra sú pre ich účastníkov únikom zo sveta, v ktorom im nikto nerozumie. Namiesto toho, aby hľadali pomoc u priateľov z ozjastného sveta, dúfajú, že ju nájdu u nových priateľov na webe. Samovratedné fórum je virtuálny priestor, kde návštevníci strácajú zábrany voči samovražde. Kto sa úplne oddá tomuto virtuálnemu svetu, nevie po dvoch - troch mesiacoch rozlíšiť reálny svet a život na webe. Na fórach a chatoch nevystupujú záujemcovia pod ozjastným menom, aby samozrejme nikto nezistil ich identitu. Administrátori fór zriaďujú vlastné portály, pretože samovražedné fóra provederi mažú - napr. fórum 3222 na Parsimony.net. Tie slúžia ako adresy automaticky návštevníka presmerujú na príslušné fórum.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: príloha denníka SME 2003
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.