referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Orgány akciovej spoločnosti
Dátum pridania: 16.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: radiks
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 7 434
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 31.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 52m 50s
Pomalé čítanie: 79m 15s
 
ABSTRAKT

Akciová spoločnosť, ako jediná obchodná spoločnosť vytvára podľa slovenského práva obligatórne tri orgány, ktorými sú valné zhromaždenie, predstavenstvo a dozorná rada. Valné zhromaždenie akciovej spoločnosti, niekedy označované ako „ orgán vôle spoločnosti “, je najvyšším orgánom tejto kapitálovej spoločnosti. Úlohou predstavenstva ako exekutívneho a zároveň štatutárneho orgánu je výkonávať vôlu najvyšieho orgánu - valného zhromaždenia, reprezentovať a zastupovať spoločnosť pri jej vstupovaní do právnych vzťahov najrôznejšieho druhu. Dozorná rada je orgán s kontrólnymi právomocami. Cieľom tejto záverečnej práce je bližšie determinovať pôsobnosť a právomoc týchto orgánov a v neposlednom rade vymedziť vzájomné vzťahy medzi jednotlivými orgánmi akciovej spoločnosti.


PREDHOVOR

Akciová spoločnosť je kapitálovou spoločnostou, ktorá má vo svete dlhodobú tradíciu. Už v 12. storočí sa formou majetkového podielnictva prevádzkovali mlyny, na ktorých prevádzkovaní sa majitelia priamo nezúčastňovali. Na rovnakom základe vznikla v roku 1407, snáď v tomto období najznámejšia banka sv. Juraja v Janove, kde štátny veritelia, ktorí sa stali jej spolumajitelmi dostávali namiesto úrokov, ktoré vtedy cirkev zakazovala, podiel na zisku.
Až v 17. storočí sa zakladanie akciových spoločností nestalo ničím výnimočným. Za všetky by som spomenul aspoň Východoindickú spoločnosť, ktorej majetkové podieli boli obchodovateľné na burzách. Veľký rozmach akciových spoločností nastal na začiatku 19. storočia, ako jedného z fenoménou priemyslovej revolúcie.
V súčastnosti sa s touto formou obchodnej spoločnosti stretávame snaď každý deň. Či prostredníctvom masovo komunikačných prostriedkov, ktoré nás informujú o hospodárskych výsledkoch najvýznamnejších akciových spoločností alebo sa s nimi stretávame nepriamo pri pravidelných nákupoch spotrebného tovaru rôzneho druhu, ktorý je produktom aj akciových spoločností. Už názov témy, ktorú som si vybral na spracovanie, „ Orgány akciovej spoločnosti “, napovedá, čoho sa obsah mojej záverečnej práce bude priamo dotýkať.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: 1) Černejová A, Hanes D.: Právo akciových spoločností. PRÁVO V PRAXI 1.Bratislava 1991, 2) Fekete I.: Tantiémy v akciových spoločnostiach. EPP. 9/97, 3) Klusoň V.: Akciová slolečnosť; otázky její vnitřní struktury a uplatňení v období přechodu k tržní ekonomice. AKADEMIA, NAKLADATELSTVÍ ČESKOSLOVENSKÉ AKADEMIE VIED. Praha 1991, 4) Kubíček P, Mamojka M. a kolektív: Obchodné spoločnosti. MANZ, VO PF UK.Bratislava 1999, 5) Obchodný zákonník, Komentár. PRÁCA. Bratislava 1999
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.