Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Terorizmus

Útok na Ameriku.

Spojené štáty americké prežívajú najväčší teroristický útok v histórii. Dňa 11.septembra 2001 dve dopravné lietadla narazili do dvoch mrakodrapov svetového obchodného centra v New Yorku, čím sa títo budovy zrútili. V tom čase sa terčom ďalšieho útoku stal Pentagon v hlavnom meste Washingtone. Civilne lietadlo zdemolovalo časť budovy. Vtom čase explodovali nálože aj pred sídlom amerického konzulátu a pri ministerstve zahraničných veci. Do tejto akcie muselo byt nasadených okolo 100 teroristov.

Utorok sa stal pre a Ameriku doslova vojenským dňom. Prvé lietadlo narazilo do 110 poschodového mrakodrapu. Vrchné poschodia explodovali a okamžite s ocitli v plameňoch. O 18 minút neskôr do druhej budovy WTC narazilo druhé lietadlo tipu boeing 767. To už Američania sledovali v priamom prenose. V manhetene nastal chaos, prepukala panika. V budovách a v ich okolí zahynuli nevinný ľudia a spolu so záchrancami a požiarnikmi. V tom čase bola už v plameňoch aj časť pentagonu- centrum vojenskej moci USA.
V USA okamžite uzatvorili všetky letiska. Civilne lietadla dostali okamžitý príkaz pristať. Neďaleko Pittsburgu v tom čase havarovalo lietadlo typu boing 747, ktoré smerovalo z New Yorku do San franciska. Pravde podobne bolo tiež unesené teroristmi a zostrelené vojenským letectvom. Nastal jeden z najhorších dní v histórii USA. Mannheten zahalil prach, dym, bolo počuť krik a plač.
Američania boli naučení žiť v pokoji a v kľude a taká vec im ani vo sne nezišla na um. Dátumom 11.9.2001 sa všetko zmenilo, New York sa na chvíľu zastavil, život v ňom už nebude nikdy ako pred tým. Teroristi pokorili najvyššie miesta USA.
Faktom zostáva, že útok na USA bol dokonale zorganizovaný. Tento teroristický čin sa pripisuje saudsko arabskému milionárovi Úsama Bin Ladinovi.

V USA sa začala príprava na odvetu. A v Afganistane sa zvyšovalo napätie s blížiacou sa odvetou USA. Ľudia sa boja a utekajú z krajiny. Množstvo utečencov sa dostane do Európy a s tamadial su deportovaný späť. Táto americká tragédia otriasla celým svetom. Americká verejnosť túži po odvete za tento čin a žiada Taliban o vydanie Usáma Bin Ladina.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk