Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Staroveký Egypt

Pred viac ako 5000 rokmi, dávno pred tým, ako väčšina sveta prekonala kamennú dobu, sa na brehoch Nílu zrodila staroveká egyptská civilizácia. Faraóni vládli Egyptu takmer 3000 rokov a zanechali po sebe veľkolepé pamiatky dokumentujúce ich moc a bohatstvo. Nie sú to len obrovské pyramídy a sochy viditeľné v púšti na kilometre ďaleko, ale aj podklady v hroboch faraónov vrátane mumifikovaných pozostatkov, písané texty a nádherné predmety zo zlata a drahokamov.

Pyramíd je asi sedemdesiat, možno osemdesiat. Pôvodne ich bolo viac, niektoré podľahli zubu času, iné sa prepadli do mora púštneho piesku. Ich presný počet ťažko určiť. Ešte v roku 1952 objavil egyptský archeológ Mohammed Zakaria Goném dosiaľ neznámu kráľovskú pyramídu pri Sakkáre, dvadsaťpäť kilometrov od Káhiry. V roku 1976 objavila expedícia Československého egyptologického ústavu ďalšiu pyramídu pri Abúsíre. Niektoré z týchto pyramíd sa vypínajú do výšky a iné sa krčia v nepatrných zvyškoch pri zemi na skalnatej planine, ktorá oddeľuje údolie životodárneho Nílu od mŕtvej púšte. Sú zoradené v dĺžke takmer sto kilometrov od Káhiry k Fajjúmu ako na cvičisku, na ktorom koná každodennú prehliadku egyptský boh slnka.

Faraóni mali obrovskú moc, o čom svedčia obrovské pyramídy postavené na ich počesť. Považovali ich za potomkov boha slnka Ré a sami sa chápali ako bohovia, takže mohli byť oslovovaní iba slovom farao, čo znamená veľký dom. Faraóni sa sobášili iba v rámci vlastnej rodiny, aby tak zachovali čistú krv.

Napriek tomu, že faraón mal vždy posledné slovo, krajinu spravovali úradníci na čele s dvoma vezírmi. Jeden spravoval Horný Egypt druhý Dolný Egypt so strediskom v Mennofere.

Obrovské pyramídy, ktoré dali postaviť faraóni, patria k najväčším divom sveta. V Gíze sa nachádzajú tri veľké pyramídy. Najväčšia bola postavená pre Chufeva a je vysoká 137 metrov ( pôvodne mala 147 m ). Bola vybudovaná z 2,3 milióna kamenných kvádrov. Každá z nich má priemernú hmotnosť 2,5 tony. V časoch svojej slávy boli pyramídy pokryté hladkou a lesklou vrstvou vápenca.

Práca na stavbe pyramíd bola nesmierne namáhavá vyžadovala si nasadenie 100 000 robotníkov. Počas 20 rokov budovania Chufeovej pyramídy robotníci každý deň ručne vylamovali, dopravovali a kládli kamenné kvádre na určené miesto. Pyramídy stavali vrstvu po vrstve tak, ako sa kvádre prisúvali n a drevených saniach po dlhých ramenách. Po dokončení stavby rampy rozobrali.

Presnosť egyptských geometrov bola obdivuhodná. Strany Chufeovej pyramídy zachovávajú práve uhly s presnosťou na 0,08 %. Vchod do pyramídy bol zatarasený žulovými blokmi, aby odradil vykrádačov hrobov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk