Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Trenčín

Má rozlohu 85,9 km a 58 769 obyvateľov. Je krajské a okresné mesto. Starobylý TN vznikol ako trhová osada pod trenč. hradom. TN patril od nepamati k najvýznamnejším mestám v SR. Na tomto mieste sídlili Rimania. Svedčí o tom aj pamätný nápis na hradnej skale, ktorý tam zanechal Valerius Maximiamus v roku 179 pred n.l. ako pamiatku vítazstva Marca Aurelia.

V 11.str. sa TN hrad stal sídlom Uhorskej kráľovskej župy. TN najviac preslávil Matúš Čák Trenčiansky, ktorý na takmer 20 rokov urobil z hradu svoj prechodný domov. V roku 1412 ho Zigmund Luxemburgský povíšil na slobodné kráľovské mesto. V roku 1527 vyhorelo mesto i hrad a v r.1710 postihla mesto morová epidémia.

Koncom 19 str. sa stal TN významným priemyselným a obchodným centrom stredného Považia. V 60 rokoch sa začala formovať jedna z jeho dôležitých aktivít -výstavníctvo. V TN pôsobilo mnoho významních osobností. Medzi ne patrí Ludovít Štúr, jedna z najvýznamejších postáv Slovenska, František Palacký - významný český historik, Jozef Branecký, Miloš Alexander Bazovský - výtvarník. Jeho meno nesie aj TN galéria a Vojtech Zamarovský- spisovateľ.

Tren. hrad sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Medzi významné pamiatky mesta patrí farský kostol,v roku 1568 postavili farské schody, dom mestského kata zo 17. stor., zachovaná je aj dolná brána, dnes sa nazýva mestská brána. V strede Mierového námestia dominuje Morový stĺp, pamiatka na morovú epidémiu, Župný dom, v ktorom je dnes TN múzeum.

V okolí TN sa nachádza viacero min. prameňov - kyseliek. Známe sú - Kubrá, Soblahov a TN Mitice.

V okolí TN je niekoľko vyhladávaných lyžiarskych stredísk - Homôlka, Ostrý vrch, Bezovec.

TN je sídlom naj. výrobcu pánskych odevov - OZETY, ako aj MERINY, jedného z naj. výrobcov vlnárskych tkanív, potom TRENS orientovaná na výrobu obrábacích strojov. Medzi svetoznámych výrobcov značkových liehovín patrí firma OLD HEROLD FERM.

TN je významnou križovatkou ciest. Nachádza sa v blízkosti viac. hran. prechodov z ČR. Je tu aj dôležitý žel. uzol a malé TN letisko. V súčastnosti je tu 22 Základných škôl. Z toho 20 štátnych a 2 cirkevné. Sú tu: 3 gymnáziá, obchodná akadémia, 2 priem.školy a 8 učilíšť.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk