Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Trnava

Idúc zo stanice do centra, návštevníci prechádzajú okolo pomníkov, ktoré sa najčastejšie autorsky viažu k Jánovi Koniarkovi. Je to napr. pomník Antona Bernoláka alebo socha generála M. R. Štefánika.

Ďalej turistov zaujme budova evanjelického kostola, ktorý bol postavený v rokoch 1923 – 1924. Pýchou nášho mesta je pešia zóna. Určite tu zaujmú obnovené meštianske domy. Tiež budova divadla, ktorej projektantom bol architekt Grünn a bola postavená v roku 1831. Pri príležitosti 170. výročia vzniku dostala názov Divadlo Jána Palárika.

Neďaleko je radnica, ktorej dnešná podoba pochádza z roku 1793. Asi žiadny návštevník neobíde mestskú vežu, ktorá je denne sprístupnená. Bola postavená v roku 1574 ako pozorovateľňa. Vynímajú sa na nej slnečné hodiny a ciferník hodín, ktoré pochádzajú z 18. storočia. Tí, ktorí vyjdú na mestskú vežu, môžu sa pokochať panoramatickým pohľadom.

Okrem širokého okolia uvidia aj veže viacerých kostolov. Veď o Trnave sa hovorí, že je to malý Rím. Pohľad upúta aj mestské opevnenie vybudované v 13. storočí. Malo chrániť majetky a životy občanov. Z pôvodných štyroch mestských brán (Lovčickej, Malženickej, Dolnej a Hornej) sa zachovali dve. Pri mestskej veži, na Trojičnom námestí, stojí Trojičný stĺp korunovania Panny Márie sv. Trojicou.

V uliciach Trnavy možno stretnúť veľa mladých ľudí. Mnohí z nich navštevujú Trnavskú univerzitu, ktorá bola založená v roku 1635 Petrom Pázmánym.

Návštevníci nášho mesta by nemali vynechať prehliadku Západoslovenského múzea, Galérie Jána Koniarka a Domu hudby na ulici Mikuláša Schneidera Trnavského. Možno tu sa skončí prechádzka návštevníkov starobylou Trnavou. Dušou stále mladá, prihovára sa nám prostredníctvom svojich pamiatok, ktoré každá doba trochu poznačila, ale nezmenila ich tvár a charakter.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk