Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Beatles

Beatles – sedem písmen za ktorými sa skrýva legenda…
História najdôležitejšej hudobnej skupiny storočia sa začala 6.júla 1957 v Liverpoole - 16 ročný John Lennon hral na záhradnej slávnosti zo svojou skupinou The Quarry Men. Prišiel tam aj 15 ročný Paul McCartney, ktorého priviedol istý Lennonov priateľ a zoznámil ich. O niekoľko týždňov Lennon pozval Paula do kapely. O necelý rok Paul priviedol svojho kamaráta Georgea Harrisona a v roku 1960 prišiel do skupiny hrať na basu. Lennon, ktorý miloval slovné hračky, dvojzmysly a prešmyčky, premenoval skupinu na Beatles. O niečo neskôr sa k nim pridružil ešte Pete Best so svojimi bicími. Zakrátko po príchode Besta sa vydali do Hamburgu skúsiť šťastie - hrať v prístavných baroch a ošúchaných kluboch. Ládovali sa amfetamínmi, aby mali dosť energie hrať celé noci americké rock-and-rolly. Po troch mesiacoch Georgea ako mladistvého deportovali. Podobný osud stihol aj Paula a Besta, lebo založili požiar v hotelovej izbe. V Nemecku zostal -Stu Sutchclifffe, lebo sa zamiloval do jednej nemeckej fotografky. Opustil skupinu a v roku 1962 zomrel na krvácanie do mozgu. Majitelia anglických klubov boli prekvapení výrazným zlepšením muzikantských schopností Beatles, ktoré nastali po troch mesiacoch každodennej driny. Získali už aj svojich prvých fanúšikov a v Liverpoole sa začalo hovoriť čosi o “Beatovej scéne”. Ďalšie tri mesiace otrockej nádenníčiny v Hamburgu priniesli svoje ovocie. Paul a John v tom čase už podliehali tlaku nápadov a písali svoje vlastné piesne, snívali o úspechu a dohodli sa, že pod všetky piesne zložené pre Beatles sa budú podpisovať spoločne. V novembri 1961 sa na nich do liverpoolskeho klubu prišiel pozrieť majiteľ obchodu platňami Brian Epstein. Bol nadšený a ponúkol sa, že bude robiť skupine manažéra. O dva mesiace neskôr zaistil vypočutie svojich zverencov u firmy Decca, podpísali osudovú zmluvu, ktorá zmenila život každého z nich. Epstein presvedčil Beatles, aby vymenili kožené bundy a imidž rockových uličníkov za obleky a urobil s nimi demonahrávky, ktoré rozposlal vydavateľským firmáma. Pobočke koncernu EMI šéfoval George Martin. Vycítil, že v chlapcoch niečo je a ponúkol im nahrávaciu zmluvu
Je zaujímavé, že pôvodná tvorba skupiny sa mu nepáčila. Nástojil tiež, že bubeník Pete Best musí odísť. Tak sa aj stalo a nahradil ho Ringo Starr. Prvý singel „chobákov“ bol : "Love Me Do" a Singel dosiahol sedemnáste miesto v hitparáde Top 20.

Singel č.2 "Please Please Me" vyšiel vo februári 1963 a hneď po vydaní sa vyšvihol na miesto č.1. Beatles začali svoju závratnú hviezdnu kariéru. O mesiac neskôr vyšiel rovnomenný album "Please Please Me" a zostal na špičke rebríčkov 30 týždňov. O prvenstvo ho Beatles pripravili svojím ďalším album “With the Beatles”. Ich sláva bola obrovská. Vystupovali pred britskou kráľovskou rodinou a pri tejto príležitosti Lennon utrúsil jednu zo svojich slávnych (a trefných) poznámok: “Tí čo sedia na lacnejších miestach nech tlieskajú a ostatní môžete štrngať šperkami…”. V Británii vzniklo čosi, čo jeden novinár vhodne nazval “Beatlemánia”. …Amerika jej, ale naďalej úspešne odolávala. Prišla však pieseň "I Want To Hold Your Hand" vydaná v januári 1964 a Amerika bola na kolenách. Beatlemánia sa prevalila cez oceán. Za dva týždne sa ho predalo vyše milióna kusov. Do konca mesiaca sa Beatles zmocnili amerických rebríčkov a hitparád. Behom nasledujúcich dvoch rokov im rebríček Billboardu patril. Mali 26 singlov v hitparáde TOP 40 z čoho desať sa dostalo na prvú priečku. Na prvé miesto sa dostalo aj sedem albumov skupiny. Boli slávni všade na svete. Ako jediná hudobná skupina tých čias prilákali 56 tisíc divákov na americký športový štadión. Nakrútili dva slávne filmy “Hard Day's Night“ a “Help!”. Je úžasné, že popri neprestajnom cestovaní, koncertovaní a vyčerpávajúcich spoločenských povinnostiach dokázali písať čoraz kvalitnejšiu hudbu. V decembri 1965 vydali doteraz najzvučnejší a najprepracovanejší album “Rubber Soul”, ktorý vôbec neprezrádzal, že by Beatles boli hudbou unavení. Rok 1966 bol pre skupinu rokom zlomu. Nielen po umeleckej stránke George Harrison sa oženil a posledným starým mládencom zostal Paul , ktorý bol ale zasnúbený .
V jednom z rozhovorou pre noviny Lennon povedal: “Sme teraz populárnejší než Ježiš. Neviem, kto bude mať teraz prednosť rock and roll či kresťanstvo.” Spustil tým rozbesnenú lavínu nenávisti voči sebe i Beatles najmä v južných štátoch USA. Okrem pálenia platní s nahrávkami skupiny, dostal Lennon množstvo smrteľných vyhrážok a fanúšikovia boli znášanlivými kresťanmi vyzývaní, aby bojkotovali koncerty Beatles. Otrasený Lennon sa za svoje vyjadrenie ospravedlnil, ale aj tak to nepomohlo. Hrozby smrti neustále prichádzali a tak toho už v auguste 1966, na poslednom koncerte v San Franciscu mali už všetci plné zuby. Vlastne to už ani neboli koncerty. Fanúšikovia nadšení tým, že vidia Beatles tak vrieskali, že prehlušili zvuk kapely na pódiu, čo skupine riadne liezlo na nervy.

Počas posledných koncertov v Amerike vyšiel fenomenálny album “Revolver”. Opäť posunul tvorivý vývoj Beatles ďalej. Bolo to to najlepšie, čo bolo kedy nahrané v histórii populárnej hudby. Beatles si dali od seba na určitý čas pohov
Lennon experimentoval s drogami o niečo viac ako jeho kolegovia. Nahrali prvý “koncepčný” album “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”. Stal sa komerčne najúspešnejším a kritikou najviac oceňovaným albumom všetkých čias. Utvoril rekord rebríčka Billboardu zotrvaním na jeho vrchole celých 15 týždňov. Album bol síce ďalším umeleckým vrcholom úžasnej štvorice, ale vo vzťahoch medzi jej členmi vznikali pukliny…. Pokope ich udržiaval Brian Epstein, ktorý ich aj dokázal presvedčiť, aby svoj obrovský talent dávali v prospech celku, teda Beatles. Keď v auguste 1967 zomrel na predávkovanie drogami už ich neudržalo nič.
Nakrútili nudný a asi aj zbytočný film “Magical Mystery Tour”. Po prvý raz nepočuli na svoje dielo slová chvály…
Beatles boli zmätení, uštvaní, trpeli “ponorkovou nemocou” a nemali dôsledného manažéra. Počas nahrávania ďalsšieho albumu panovali v štúdiu zlé vzťahy, takže Ringo o niekoľko dní zo skupiny odišiel. Kým George priviedol do štúdia Erica Claptona, aby nahral sólo v jeho piesni, Johnova nová láska, japonská umelkyňa Yoko Ono tam zavadzala všetkým od rána do večera. Album pomenovaný jednoducho “Beatles” prišiel na trh v snehobielom obale a do dejín sa dostal ako “Biely album”. Začiatkom roku 1969 sa Paul rozišiel so svojou snúbenicou, pretože jeho srdce získala istá Linda Eastman- vynikajúca fotografka. V marci už boli manželmi a manželstvo plné lásky, úcty a vzájomnej podpory vydržalo až do Lindinej smrti v roku 1997, keď podľahla rakovine prsníka. John a Yoko sa brali o osem dní neskôr ako Paul a Linda. Ich svadba a najmä medové týždne boli na rozdiel od McCartneyovcov viac než verejné. Boli svetové. Demonštrovalli , bojovali proti vojne vo Vietname, za mier a lásku a mnohé iné dobré veci. Britská tlač považovala Johna za úplne strateného pre hudbu a otvorene vyjadrovala nelásku voči jeho novej manželke. Skupina sa dostala do finančných problémov a nutne potrebovala manažéra. Nezhody okolo jeho osoby vlastne viedli k bodu, kedy si kapela povedala, že je najvyšší čas, aby sa rozišla. Aj keď to bol Paul, kto bol ochotný obetovať skupine aj svoj osobný život, iróniou osudu to bol práve on, kto rozchod spomenul nahlas v roku 1970 a vydal sólový album “McCartney”.

Beatles ešte vydali album “Let It Be”, ale to nebol ich regulérny štúdiový počin boli to nahrávky pripravované k filmu “Get Back“. Beatles už spolu nikdy nevystúpili na verejnosti, ak nepočítame slávny koncert na plochej streche budovy štúdií Apple. Ten bol ich posledný. Najcitlivejší a najtalentovanejší zo štvorice John, po rozpade Beatles vydal “John Lennon/Plastic Ono Band”, surový a citovo najúprimnejší album, aký dovtedy nejaký rockový muzikant napísal a vypustil do sveta. Jeho ďalší album, "Imagine", bol už menej odvážny a viac komerčne orientovaný. Obsadil prvé miesto a singel s rovnakým názvom miesto tretie. Dnes je pieseň “Imagine” považovaná za hymnu mieru a lásky a za jednu z najdôležitejších piesní tohto storočia. Lennonove ďalšie tri LP neboli nijako zvlášť úspešné. Po sérii potratov sa štyridsiatničke Yoko v roku 1975 konečne podarilo donosiť dieťa. Bol to ten najlepší spôsob ako zastaviť jeho divoké opilecké a drogové výlety. John mal syna Seana, dieťa svojej lásky. Stal sa z neho šťastný otec na materskej dovolenke na celých päť rokov. Vnútorne sa veľmi zmenil a keď prišiel v roku 1980 s vynikajúcim albumom “Double Fantasy” bolo jasné, že John Lennon je naozaj niekto.
Album okamžite prenikol do hitparád a rebríčkov. Lennona dva dni na to zastrelil pomätený fanúšik…
Šanca, že sa veľká liverpoolska štvorica niekedy opäť zjednotí navždy zanikla. V roku 1995 sa ostatní členovia Beatles zišli na dohrávkach k Lennonovým nevydaným piesňam ,ktoré existovali v demoverziách. Tieto piesne sa stali súčasťou sady albumov a dokumentov nazvaných “Beatles Anthology”. Beatles dostali za tento projekt tri ceny Grammy a čo je najdôležitejšie, ich tvorba bola predstavená novým generáciám poslucháčov. Ani celých 40 rokov od onoho osudového dňa, kedy sa John a Paul stretli nik na tejto planéte nepochybuje, že heslo Beatles oprávnene figuruje v encyklopédiách, že Beatles sú vedené v hudobných análoch ako najväčšia rock and rollovou skupina všetkých čias a ako najvýznamnejší hudobníci a skladatelia 20. storočia.
Beatles jednoducho nesmrtelna legenda….

Linky:
http://www.beatlespage.host.sk/ - www.beatlespage.host.sk/
http://www.music.sk/interpret.phtml?sid=C39280531008541972&id=108 - www.music.sk/interpret.phtml?sid=C39280531008541972&id=108

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk