Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Islam

Islam sa začína útekom Mohameda z Mekky v roku 622n.l.
Vraví sa, že Mohamed pri každodennej meditácii Vídaval obrysy Alaha, ktorý ho zasvätil aby sa stal zakladateľom nového náboženstva zvaného islam. Mohamed bol svojimi stúpencami nazývaný neskôr aj Prorok Boží. V roku 595n.l. sa oženil za bohatú vdovu Cadídžu. Viedol pokojný život ako obchodník v Mekke. Na to aby islam mohol fungovať ako ostatné náboženstvá Mohamed spísal sväté písmo zvané korán. V islame existuje iba jeden najvyšší boh: Alah. Korán bol vraj spísaný, keď Mohamed 3x zbadal Alaha a vedel, že existuje. Alah mu ako 40ročnému diktoval všetky odseky koránu prostredníctvom anjela Gabriela. Preto sa koránu hovorí aj slovo Alahovo.
Mohamed začal kázať po smrti svojej manželky Chadídži. Vtom čase mal v Mekke veľa nepriateľov a musel ujsť. Útoćiskom sa preňho stala oáza v Jasrib, teraz známa ja ako Medina; Prorokovo mesto.
Islamský veriaci, moslimovia sa každoročne schádzajú v pútnickom meste, svätom meste v Mekke. Zíde sa ich tam okolo 1 000 000. Mekka sa nachádza v Saudckej Arábii a bola aj rodiskom Mekky. Každý pravý moslim by mal Mekku navštíviť aspoň raz za život. Moslimovia sa modlia každý všedný deň 5x. Vždy sú tvárou netočený do Mekky nech sú kdekoľvek na svete. Modlia sa na koberčekoch, ne ktorých kľačia.
Jeden mesiac v roku nazýva ramadán a V tento mesiac sa dodržiava prísny pôst. Koniec ramadánu sa vyznačuje sviatkom Eid, keď ľudia prichádzajú do mešít navštíviť Alaha a vysloviť mu modlitby a poďakovania. Doma sa potom s priateľmi a príbuznými zabávajú pri hostine.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk