referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Pondelok, 26. októbra 2020
Motivácia zamestnancov
Dátum pridania: 29.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tiguin
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 575
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Pojem motivácia (z latinskeho motio-nis, to znamená pohyb, vznet, vášeň sa používa prakticky na všetko, čo prežívame a na čo sa môžeme spýtať otázkou prečo). Pod pojmom motivácia rozumieme všetky indivíduu alebo skupine popisovane pochody, ktoré vysvetľujú alebo robia zrozumiteľným jeho správanie. Motivácia znamená taktiež aktiváciu ľudského správania.

Motivácia k práci
Pod pojmom motivácia k práci rozumieme dôvod, podnet alebo príčinu konania, ktoré povzbudzuje človeka na cieľ zameranú významnú činnosť. Človek spravidla nemá jediný motív k práci, ale niekoľko. Často aj niekoľko vzájomne rozporných motívov k práci. Pracovné motívy môžeme deliť:
1) pozitívny motív
negatívny motív
2) aktívne motívy
podporujúce motívy
potláčajúce motívy

Motivácia k práci ako psychický proces je súčasťou osobného založenia človeka, tzn., že človek nie je k práci motivovaný náhodne ani podľa vzbudených a pociťovaných potrieb, ale v rámci svojho osobnostného založenia, v rámci svojej osobnej štruktúry.
Motivácia k práci ako zameranosť osobnosti. Táto forma vyjadruje skutočnosť, že vzťahy človeka k práci sú kladné alebo záporné. Pri vykonávaní pracovnej činnosti pracovník jej venuje pozornosť, schopnosti, svalovú silu a pod. Aj bez toho, že by si neustále uvedomoval dôvody, príčiny, motívy k jej vykonávaniu. Napr. ak sa pracovník rozhodol, že bude podávať zvýšený výkon, aby získal vyššiu finančnú odmenu, tak toto rozhodnutie bude pôsobiť ako dlhodobejšia motivačná sila v jeho pracovnej činnosti. Keď sa však menia okolnosti, v akých rozhodnutie vzniklo, ak sa napr. objavia určité prekážky v práci, alebo sa z nejakých príčin nemôžu dosiahnuť pracovné ciele, oslabuje sa motivačné pôsobenie pôvodného rozhodnutia a pracovník je nútený svoju zameranosť obnovovať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: PhDr. I. Tichý a kolektív: Ekonomická psychológia a sociológia
Podobné referáty
Motivácia zamestnancov SOŠ 2.9738 944 slov
Motivácia zamestnancov 2.9698 1928 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.