referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adolf
Pondelok, 17. júna 2024
Rozdiely medzi americkym a europskym manazmentom
Dátum pridania: 30.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Anja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 986
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Prečo sa vôbec venuje pozornosť histórii manažmentu? Bez pochopenia vývoja manažmentu, jeho koreňov a živnej pôdy vzniku, len ťažko pochopíme súčasné manažérske myslenie a konanie.
Manažment vznikol v Spojených štátoch amerických. Americký manažment má od svojich počiatkov dodnes veľkú autoritu nielen doma, ale aj vo svete. Jeho príťažlivosť vzrástla najmä po druhej svetovej vojne.
Pozitívny vzťah k americkému manažmentu vyplýva z toho, že takmer polovicu storočia – zhruba od desiateho do šesťdesiateho roku dvadsiateho storočia – Spojené štáty americké dodávali viac ako 50 % svetovej produkcie. Ich prevaha po druhej svetovej vojne sa len utvrdila.
Teória a prax amerického manažmentu prešla od svojho vzniku značným historickým vývojom. Najnovšie trendy manažmentu sa však neustále vracajú k poznatkom predstaviteľov tzv. klasickej a neoklasickej školy manažmentu. Americký priemysel v zásade pokračuje na tých základoch, ktoré sa vyvinuli v povojnovom období. Jeho silnou stránkou sú počítače, ktoré sa tu používajú vo väčšej miere ako kdekoľvek inde.
Moderná americká priemyselná výroba uplatňuje rôzne metódy, napríklad pružnú automatiku a robotiku (CAD/CAM), horizontálnu (kooperatívnu) organizáciu výrob, totálne riadenie akosti (TQM), totálne riadenie údržby (TIM), logistiku (s tendenciou k synchronizovaným dodávkam – SIT), participatívne riadenia a pod.
Niektoré z týchto racionálnych metód, ako napríklad totálne riadenie akosti, metóda just in time, participatívne riadenie vznikli pôvodne v USA, ale dlhý čas nenašli náležité uplatnenie.
Nedotknuté panovanie USA na trhu po druhej svetovej vojne ich nenútilo k inováciám a tvorivému úsiliu. Umožňovalo im to pohodlne „zbierať“ veľké zisky. Bolo to len dovtedy, kým sa nespamätala európska a japonská konkurencia.
Americké firmy už nemajú zakaždým vedúce postavenie. Znamená to, že americký manažment mal a má aj iste úskalia a problémy. Pod tlakom svetovej konkurencie sa americký priemysel vracia k vymoženostiam, ktoré niekedy presadzoval, a tak v poslednom čase znova nachádzajú „cestu domov“, keď sa inde overili a zdokonalili.
Po druhej svetovej vojne vyspelosť amerického priemyslu upútala pozornosť celého sveta. Západná Európa, Japonsko a tzv. novoindustrializované krajiny sa amerikanizovali, rýchlo preberali americkú technológiu, priemyselné vedomosti a osvojovali si americký manažment spolu s jeho terminológiou.
Výsledkom nebola len jednoduchá kópia amerického manažmentu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Sedlák M.: Manažment, Vodáček L., Dvořák V.:Management v USA
Podobné referáty
Rozdiely medzi americkým a európskym manažmentom SOŠ 2.9548 960 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.