referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Vzdelávanie pracovníkov
Dátum pridania: 07.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dzsett
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 728
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 12m 20s
Pomalé čítanie: 18m 30s
 
Úvod

Potrebu pracovníkov s vysokou úrovňou pracovnej spôsobilosti riešia podniky nielen systematickým získavaním schopných odborne a psychicky pripravených uchádzačov o prácu, ale aj odbornou prípravou a rozvojom vlastných pracovníkov. Na to je potrebný priemyselný komplený systém starostlivosti o kvalifikačný rast a pracovnú kariéru perspektívnych pracovníkov. Kvalifikačná príprava a rozvoj pracovníkov musia byť nepretržité a prepojené na pracovnú činnosť. Získanie určitého stpňa vzdelania je len jedným z predpokladov profesijnej spôsobilosti. Znamená len východisko, na ktoré musia nadväzovať ďalšie vzdelávacie formy.


Kvalifikačná príprava pracovníkov

Aktivity podniku v oblasti kvalifikačnej prípravy pracovníkov predstavujú najmä adaptáciu nových pracovníkov, zvyšovanie kvalifikácie pracovníkov (školenie) a rekvalifikáciu (preškolenie).

Adaptačný proces je organizovaným procesom zameraným na prispôsobenie sa nových pracovníkov v podniku. Cieľom adaptácie sú produktívni a spokojní zamestnanci. Novým pracovníkom je potrebné vytvoriť také podmienky, aby sa naučili dobre vykonávať svoju prácu na novom pracovisku, vžili sa do medziľudských vzťahov a prijali hodnoty a tradície podniku.

Z obsahového hľadiska priebeh tohto procesu tvoria pracovná adaptácia, sociálna adaptácia a adaptácia na podnikovú kultúru.

Obsah pracovnej adaptácie závisí od konkrétnych podmienok pracovného miesta, na ktoré bol pracovník prijatý a od jeho pripravenosti na určenú prácu. Vo všeobecnosti jej obsah tvorí prispôsobovanie nového pracovníka pracovným podmienkam, charakteru a obsahu pracovnej činnosti, riadiacemu systému a organizácii práce v podniku.

V pracovnej adaptácii ide vlastne o vstupné vzdelávanie pracovníkov, v ktorom sa začínajú formovať ich pracovné schopnosti podľa potrieb podniku.

Podnik by mal vytvoriť podmienky na zapracovanie v novom prostredí pre každého nového pracovníka. Čas a obsah pracovnej adaptácie musí byť však individuálny (individuálny program adaptácie).

Cieľom sociálnej adaptácie je dosiahnuť zaradenie pracovníka do existujúceho systému medziľudských vzťahov na pracovisku aj v podniku. Tento sociálny kontext pracovnej činnosti je potrebné zohľadniť už pri výbere pracovníkov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vzdelávanie pracovníkov SOŠ 2.9831 500 slov
Vzdelávanie pracovníkov SOŠ 2.9932 300 slov
Vzdelávanie pracovníkov SOŠ 2.9647 2443 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.