referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Elektronické bankovníctvo
Dátum pridania: 30.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: meodan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 362
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 10.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 17m 10s
Pomalé čítanie: 25m 45s
 
Bankovníctvo má elektronickú budúcnosť. Bankovníctvu v poslednom období dávajú nové dimenzie moderné informačné a telekomunikačné technológie. Klasické formy bankovníctva - platba v hotovosti, či klient pri priehradke postupne zastarávajú. Sú totiž pomalé a nákladné tak pre klienta, ako i pre banku. Nahradzujú ich nové formy elektronického bankovníctva, ktorých postupné zavádzanie medzi bankové služby zohráva v konkurenčnom prostredí medzi bankami významnú úlohu. Zisťovať výšku úrokov, kurzov devíz alebo ponuku produktov už nemusíte v pobočke, stačí si otvoriť stránku banky na internete a o krátku chvíľu máte prístup ku všetkým požadovaným informáciam. Klient komunikuje s bankou na diaľku s použitím moderných komunikačných médií - počítača, telefónu, modemu, platobnej karty. Charakteristickou črtou týchto služieb je nepretržitý celodenný prístup klienta k svojmu účtu, teda nezávislosť od otváracích hodín banky, pohodlné vykonávanie domáceho a zahraničného platobného styku priamo z domu či pracoviska.

Elektronické bankovníctvo znamená poskytovanie produktov a služieb malých hodnôt drobnej klientele prostredníctvom elektronických ciest. Tieto produkty a služby môžu zahŕňať prijímanie depozitov, požičiavanie, vedenie účtov, finančné poradenstvo, elektronické preplácanie účtov a poskytovanie ďalších elektronických platobných produktov a služieb ako sú elektronické peniaze.

Dva základné aspekty elektronického bankovníctva sú :
● charakter dodávateľských ciest, ktorých prostredníctvom sú aktivity prevádzané
● prostriedky, ktorými klienti získavajú k týmto cestám prístup

Bežné dodávateľské cesty zahŕňajú "uzavreté" a "otvorené" siete. "Uzavreté siete" obmedzujú prístup len na zúčastnené subjekty (finančné inštitúcie, klientov, obchodníkov a sprostredkovateľov služieb) viazaných dohodou o podmienkach členstva. "Otvorené siete" žiadne takéto obmedzenia nemajú.
Najčastejšie používané zariadenia, ktorými prostredníctvom sa elektronické bankové produkty a služby môžu klientom poskytovať, sú predajné terminály, peňažné automaty, telefóny a osobné počítače.

Z hľadiska používaných prostriedkov môžeme medzi elektronické bankovníctvo zahrnúť telefonické bankovníctvo vrátane mobilných telefónov, faxov, internet banking, homebanking, mailbanking, GSM banking, platobné karty, klientské centrá, samoobslužné zóny a pod.

Elektronické peniaze znamenajú "uloženú hodnotu" či predplatený platobný mechanizmus pre výkon platieb prevádzaných prostredníctvom predajných terminálov, priamych transferov medzi dvoma zariadeniami alebo otvorených počítačových sietí ako je internet. Produkty "uloženej hodnoty" zahŕňajú mechanizmus "hardware"
Alebo "card - based" (tiež nazývané elektronické peňaženky) a "software" alebo "network - based" (tiež nazývané digitálna hotovosť). Karty uloženej hodnoty môžu byť jednoúčelové alebo viacúčelové. Jednoúčelové karty (napr. telefónne) slúžia k nákupu jedného typu tovaru alebo služby, viacúčelové karty je možné použiť pre nákupy od rôznych dodávateľov.

Banky sa môžu zúčastňovať elektronických schém ako emitenti, ale môžu zastávať aj iné funkcie ako distribúcia elektronických peňazí vydávaných inými inštitúciami, výplate výnosov z transakcií a elektronickými peniazmi, prevádzka, clearing a platby transakcií s elektronickými peniazmi a vedenie údajov o transakciách.
Na prvom mieste by však nemala byť technológia, ale klient a služby. Jedným z hlavných trendov, ktoré môžeme pozorovať, je rastúci nárok klientov na kvalitu služieb, a to nielen v bankovom sektore, ale aj v obchodnom svete ako celku.
Hlavnými faktormi, ktoré stimulujú vývoj elektronických bankových služieb, sú :
● konkurencia
● globalizácia
● informačná technológia
● sociálna evolúcia a zvyšovanie vzdelanosti populácie

Elektronické bankovníctvo má potenciál pre skvalitnenie bankových služieb, pokiaľ klientom ponúkne správne služby na správnom mieste, pretože služby musia byť cielené. Ďalším efektom elektronických služieb je aj značné zníženie nákladov na transakcie, ktoré sú cez ne sprostredkované.
Vo svete existuje mnoho foriem elektronického bankovníctva, mnohé sa však obtiažne definujú a popisujú, a ja som mal len jednu formu, preto spomeniem iba internet banking.

Rozvoj celosvetovej počítačovej siete prinášajú do vzťahu medzi klientom a bankou novú kvalitu a komfort. Internet banking je vlastne istá obdoba homebankingu, avšak na kvalitatívne vyššej úrovni, pretože pri použití odpadá potreba špeciálneho softweru, ktorý zabezpečoval komunikáciu s bankou, a stačí obyčajný internetový prehliadač (Internet Explorer alebo Netscape Navigator). Avšak prvej návšteve banky sa klient ani tu nevyhne, pretože aj o túto službu musí požiadať banku, ktorá mu poskytne identifikačný kód. Po otvorení webovej stránky v danej banke stačí, ak si klient vyberie voľbu internet banking a po správnej identifikácii má možnosť uskutočňovať pasívne , resp. aj aktívne operácie so svojim účtom v závislosti od jednotlivých podmienok každej banky.
Operácie zadané elektronickou formou sú zvyčajne lacnejšie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Elektronické bankovníctvo SOŠ 2.9845 676 slov
Elektronické bankovníctvo SOŠ 2.9752 988 slov
Elektronické bankovníctvo SOŠ 2.9597 3945 slov
Elektronické bankovníctvo 2.9724 1590 slov
Elektronické bankovníctvo GYM 2.9879 289 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.