referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Základné ekonomické pojmy
Dátum pridania: 10.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lenkaJA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 376
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Ekonómia – pochádza z gréckeho slova (oikos-dom, nomos-riadiť). Jadrom ekonómie je štúdium správania sa podnikov ako výrobcov, domácností a jednotlivcov ako spotrebiteľov.

Definícia ekonómie – spoločenská veda, ktorá skúma motívy a spôsoby rozhodovania jednotlivcov i spoločnosti ako celku o alternatívnom využití vzácnych výrobných zdrojov, spôsoby rozdeľovania vyrobených statkov na súčasnú a budúcu spotrebu medzi jednotlivé osoby a spoločenské skupiny.

Ekonómia sa z hľadiska rozsahu delí na:

-mikroekonómiu – skúma správanie sa jednotlivých ekonomických subjektov. Objasňuje ako firmy rozhodujú o tom, čo majú vyrábať alebo na základe čoho sa domácnosti i jednotlivci rozhodujú, čo a v akom množstve budú nakupovať na trhu.
-makroekonómiu – jej predmetom je ekonomika ako celok, narába s veličinami, ktoré pomáhajú sumarizovať jednotlivé ekonomické subjekty resp. výsledky ich činnosti.

Pozitívna ekonómia – usiluje sa čo najpresnejšie opísať ekonomickú realitu a objasniť fakty ekonomického života. Pokúša sa vedeckými metódami vysvetliť správanie spotrebiteľov a podnikov, zistiť ako sa navzájom ovplyvňujú, a ako funguje celé hospodárstvo. Analyzuje príčiny inflácie, nezamestnanosti, zaoberá sa tým, ako sa prejavujú rôzne zásahy vlády do ekonomiky.

Normatívna ekonómia – zaoberá sa predovšetkým výsledkami ekonomickej činnosti z hľadiska toho, čo je pre človeka dobré a čo zlé, a možno ju porovnať s etikou. Venuje sa sociálnym, etickým a všeobecne ľudským otázkam v spojení s ekonomikou.

Ekonomika – predstavuje oblasť spoločenskej praxe zameranú na cieľavedomú hospodársku činnosť. Hovoríme preto o ekonomike štátu, ekonomike podniku, priemyslu, poľnohospodárstva a pod.

Otvorená ekonomika – znamená voľný pohyb tovarov a služieb a kapitálu cez hranice jednotlivých krajín. Charakteristická je pre vyspelé ekonomiky.

Uzavretá ekonomika – znamená obmedzovanie zahranično-obchodnej činnosti ochranárskymi zásahmi(clá, dovozné prirážky, kvóty a rôzne iné administratívne zásahy).

Tieňová ekonomika – znamená výrobu, predaj a nákup produktov, ktoré nie sú hospodárskymi subjektmi vykazované v štatistickej evidencii.
 
Podobné referáty
Základné ekonomické pojmy SOŠ 2.9140 1668 slov
Základné ekonomické pojmy SOŠ 2.9626 860 slov
Základné ekonomické pojmy SOŠ 2.9587 557 slov
Základné ekonomické pojmy SOŠ 2.9643 1746 slov
Základné ekonomické pojmy GYM 2.9050 621 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.