referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Diana
Piatok, 1. júla 2022
Peniaze
Dátum pridania: 16.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kmetkas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 826
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 13.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 22m 50s
Pomalé čítanie: 34m 15s
 

Úvod:

Peniaze sú významným spoločenským nástrojom spájajúcim osobitnou spleťou vzťahov spoločnosť so všetkými inštitúciami a každého jednotlivca so spoločnosťou. Stačí sa ocitnúť osamote, mimo dosahu spoločenských kontaktov, a peniaze v okamihu strácajú cenu. Či už si ich  predstavujeme ako blýskavý kov alebo v dôverne známej podobe papierových platidiel, ich moc sa osamotením ich držiteľa zlomí. Ak nás v lese začne trápiť smäd, peniaze sú nám málo platné, kým studnička je vyslobodením. Len čo sa však vrátime medzi ľudí, moc peňazí, ktoré máme, odrazu ožije.

Peniaze umožňujú výmenu hodnôt medzi ľuďmi v určitom meradle, ktoré je v nich obsiahnuté. Výmena predpokladá vyjadrenie hodnôt v cenách a realizuje sa platením. Platenie má svoju históriu, v ktorej sa vystriedalo mnoho platidiel. Väčšina z nich je už dávno neplatná, dohrala svoju úlohu. Zachovávajú si však výtvarnú hodnotu , svojím zobrazením, nápisom či značkou zostávajú zdrojom informácií o období a území, v ktorých obiehali.

Peniaze berieme do rúk každodenne tak prirodzene, akoby tu boli odjakživa. Ľudia už v dávnych dobách prišli na to, že nemôžu všetci pestovať a vyrábať všetko, čo potrebujú. A tak si ľudia vymieňali vzájomne potraviny, ale i rôzne výrobky. Starí Rimania už dávno pred naším letopočtom „platili" takto dobytkom, starí Slovania zasa plátnom. Rimania, ktorí hovorili po latinsky, nazývali dobytok pecus, a z toho sa utvorilo slovo pecunia (znamená peniaze), z ktorého vzniklo naše slovo peniaze. Zo slovanského slova plátno vzniklo sloveso platiť. V Afrike sa ešte donedávna používali ako platidlo mušličky kauri - „platenie vecami".

Peniaze sú jedna z mnohých vecí, ktoré nás každodenne sprevádzajú po celý život. Ale jedna z mála, ktoré náš život tak podstatne ovplyvňujú. A preto som si vybrala práve túto tému. Cieľom mojej práce je pozrieť sa na peniaze, historické názory na peniaze, ich vývoj, funkcie, zloženie, podstata ale i modernizácia v oblastí peňazí,

"Jediná vec, ktorá dohnala do šialenstva viac ľudí ako láska, sú peniaze."
Benjamin  Disraeli


1. Teoretické názory na peniaze


Na nevyhnutnosť peňazí v ekonomike poukázal už najväčší mysliteľ antického sveta Aristoteles. Ukazuje, že peniaze vznikli na určitom stupni rozvoja tovarovej výroby a výmeny. Pokiaľ ide o funkcie peňazí, Aristoteles si všíma funkcie všeobecného výmenného prostriedku a funkciu miery hodnôt. Veľmi kriticky, až odmietavo, sa Aristoteles stavia k hromadeniu peňazí ako pokladu, pretože peniaze v tomto prípade slúžia podľa neho len na obohacovanie sa niektorých vrstiev spoločnosti.  

Teóriu peňazí významne obohatili merkantilisti, ktorí stotožňovali bohatstvo s peniazmi, s drahými kovmi. Peniaze považovali aj za prostriedok výmeny tovarov, čo prispievalo k rozvoju hospodárstva. Pre merkantilistov je typická metalisticko-tovarová koncepcia peňazí, to znamená stotožnenie peňazí s drahými kovmi. Peniaze vystupujú u merkantilistov ako obeživo, platidlo, analyzujú však aj funkciu miery hodnôt, svetových peňazí ako prostriedku medzinárodného platidla a tiež tvorbu pokladu. A práve tvorbu pokladu považovali za najdôležitejšiu formu akumulácie kapitálu. Merkantilisti predpokladali, že zvyšovaním množstva peňazí v obehu sa oživuje a rozširuje hospodárska činnosť v krajine, rozširuje sa výroba a obchod, čím sa vytvárajú možnosti pre zvyšovanie zamestnanosti.

Zakladateľ klasickej ekonómie v Anglicku W. Petty na rozdiel od merkantilistov nepovažoval peniaze za jedinú formu bohatstva krajiny a práve naopak matematickými výpočtami dokazoval, že peniaze tvoria len menšiu časť bohatstva krajiny. Veľmi zaujímavý je pokus W. Pettyho vyčísliť, aké množstvo peňazí by malo byť v obehu, aby sa mohla ekonomika plynulo rozvíjať. 
V ďalšom období výrazne protimerkantilistické názory našli svoje vyjadrenie v kvantitatívnej teórii peňazí. Za predchodcu tejto teórie možno označiť J. Locka, podľa ktorého peniaze majú len fiktívnu hodnotu, ktorá závisí od ich množstva. Kvantitatívnu teóriu peňazí prvýkrát presnejšie vymedzil D. Hume, podľa ktorého ceny tovarov sú vždy priamo úmerné množstvu peňazí v obehu a ak sa zväčší množstvo tovarov, ich cena klesne, to znamená, že sa zvýši hodnota peňazí. K rozvinutiu kvantitatívnej teórie peňazí významne prispel aj D. Ricardo.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Paul A. Samuelson / William D. Nordhaus - Ekonómia (1992), Ing. Vladislav Bachár, CSc. - Peniaze a peňažná politika (1997, Bohuslav Hlinka / Pavel Radoměrský - Peniaze celého sveta (1983), Ing. Kajetana Hontyová, CSc a kolektív - Ekonomická teória (1996), Jozef Hlinka - Peniaze na Slovensku (1982)
Podobné referáty
Peniaze SOŠ 2.9628 2470 slov
Peniaze SOŠ 2.9459 456 slov
Peniaze GYM 2.9751 269 slov
Peniaze 2.9785 244 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.