referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adolf
Pondelok, 17. júna 2024
Temperament
Dátum pridania: 25.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: haha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 147
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Temperament

Temperament, teórie temperamentu, charakterové vlastnosti:
Slovo temperament pochádza z latinského slova tempere, čo značí zmiešať, vo význame vytvárať určité pomery. Ak hovoríme o temperamente ľudí, myslíme predovšetkým na dynamickú stránku, to zn., že prihliadame na impulzivitu a rýchlosť, s ktorou prejavujú napr. svoje záľuby, záujmy a správanie vôbec.
V tomto zmysle hovoríme o ľuďoch, že sú veľmi alebo málo temperamentní. Tradičné rozlíšenie temperamentov na štyri typy má svoj pôvod v staroveku (Hipokrates, 5. stor.p. Kr.). Rímsky lekár Galenos (2. stor.p. Kr.) určil 13 temperamentov. Neskôr aj galenova klasifikácia temperamentov bola upravená na štyri temperamenty. Učeniu o temperamentoch, ktoré vytvorila antická veda sa dnes pripisuje už len historický význam. Termín temperament však bol pevne pojatý do vedy a rozdeľovanie ľudí podľa ich temperamentu na štyri skupiny si svoj význam udržalo dodnes.

V ostatných rokoch dochádza k záväzným pokusom o vypracovanie menej tradičných typov a typových vlastností, ktoré by sa stali základom pre rozpracovanie problémov typológie osobností. Z psychologického hľadiska typom osobnosti rozumieme istú sústavu vlastností, ktoré sa spolu vyskytujú, sú navzájom spojené. Základom psychologického triedenia ľudí do skupín, tzv. typov, je práve výskyt takýchto spoločných, navzájom sa viažúcich vlastností ľudí.

Fyzické typológie konštitučne vychádzajú z predpokladu, že ľudia s tou istou telesnou (fyzickou) konštitúciou majú spoločné niektoré osobnostné charakteristiky.
Takou je napríklad:

1. Kretschmerova typológia - patrí k najrozšírenejším a veľmi diskutovaným typológiam. Uvádza tieto telesné typy:
- Astenický (leptozomný) typ - vytiahnutý, chudý človek s dlhými končatinami, s úzkym hrudníkom a slabým svalstvom
- Piknicky typ - stredne vysoká postava s veľkým rozmerom lebky, hrudníka a brucha, krátke, pomerne slabé končatiny a krk
- Atleticky typ - so silnou kostrou a plastickým svalstvom, šírkou ramien a hrudníka.

Na základe údajov z klinickej praxe určil Kretschmer dva základné povahové typy:
- Cyklotymný typ - pre ktoré su charakteristické také vlastnosti ako je otvorenosť, zameranosť na prítomnosť, spoločenskosť,družnosť, veselosť, kolísavosť nalád a pod.
- Schizotymny typ - pre ktorý je charakteristická obrátenosť do seba, do sveta svojich myšlienok, uzavretosť voči vonkajšiemu svetu, rojčivosť, bohatý citový a myšlienkový život, no aj jednostrannosť a panovačnosť. Sem zaraďujeme aj typológiu amerického psychológa Sheldona, ktorý je známy tým, že určil tri somatotypy: endomorfný (tučný), mezomorfný (svalnatý) a ektomorfný (vychudnutý).

2. Jungova typológia - C. G. Jung založil svoju typológiu na údajoch získaných v klinickej praxi. Za základné modality psychiky človeka považuje emócie a myslenie. Podľa ich prevahy je človek buď emotívny, to zn. extrovert, alebo racionálny, to zn. introvert.
- Extrovertný typ (extrovert) - zameriava sa na vonkajší svet, dobre sa adaptuje. Je spoločenský, zábavný, ľahko nadväzuje kontakt, je otvorený, bezprostredný, dôverčivý. Má zmysel pre konjunktúru, pre to, čo sa nosí, čo vyžaduje doba. Je to praktik a realista.
- Introvertný typ (introvert) - psychickú energiu zameriava na seba, na svoj vnútorný svet, svoje zážitky a duševné stavy. Je uzavretý, horšie sa adaptuje, je zdržanlivý, v konaní opatrný, neistý, veľmi nepraktický. Pred mnohými neznámymi situáciami ustupuje. Vzdiaľuje sa neraz od bežného života. Má sklon k únikovým tendenciám. Často žije v spomienkach a v minulosti.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Temperament 2.9648 1537 slov
Temperament 2.9769 1501 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.