referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Autizmus
Dátum pridania: 21.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marian1234
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 753
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 11m 20s
Pomalé čítanie: 17m 0s
 
Úvod

"Nedám na to krk, ale zdá sa mi, že s P. nie je všetko v poriadku. Najprv sme si mysleli, že je možno hluchý, keďže nereagoval keď sme ho volali menom. Ale doktori hovoria, že jeho sluch je v poriadku. Ani s jeho inteligenciou nemôže byť nič, súdiac podľa rýchlosti akou skladá puzzle. Ale s hračkami sa nehrá tak, ako iné deti jeho veku. Namiesto toho trávi hodiny pozorovaním pračky (ako sa krúti dookola). Ľudia mi hovoria, že som len neurotická, ale ja som matka! Cítim, že sa niečo deje. Keby som len vedela, čo..."

Toto je až pričastý spôsob výpovedí rodičov, hľadajúcich odpovede na otázku:" Čo spôsobuje trápenie a čudné správanie nášho dieťaťa?" Koľkého zbytočného trápenia by boli rodičia zbavení, keby všetci zainteresovaní odborníci mali také vedomosti a informácie o autizme, aby sa samy seba mohli opýtať: " Môže byť toto autizmus?" Autizmus je postihnutie, ktoré zabraňuje deťom nadväzovať kontakty s inými ľuďmi. Môže to výrazne ovplyvniť ich správanie, postoje, ich schopnosť komunikácie. Autizmus spôsobuje celkové zaostávanie dieťaťa. Súčasné prieskumy potvrdzujú, že 1% autistických detí nie je identifikovaných, čo má pre dieťa tragické následky. Kým autizmus nie je u dieťaťa diagnostikovaný, dieťa takto postihnuté čelí bezútešnej budúcnosti. Je odsúdené k existencii na okraji spoločnosti, k uzavretiu sa do kolobehu repetitívneho a obsesívneho správania a k neschopnosti komunikovať s ľuďmi, ktorí ho obklopujú. Netrpí len autistické dieťa, trpí aj jeho okolie. Prejavy autizmu ničia život celej rodiny, predstavujú nepretržitý stres na rodičov a súrodencov. V bežných školách stavajú tieto deti učiteľov pred neprekonateľné problémy zvládnuť triedne vyučovanie. Čo je autizmus?
Autizmus je porucha, ktorá postihuje spôsob akým dieťa komunikuje a nadväzuje vzťahy s ostatnými ľuďmi. Hoci prejavy autizmu sú široké, čo do stupňa závažnosti, (preto termín: "spektrum autistických porúch"), všetci postihnutí majú triádu príznakov, ktoré zasahujú:
· sociálnu interakciu
· sociálnu komunikáciu
· imagináciu.
Výrazným príznakom, okrem tejto triády, je aj repetitívny behaviorálny vzorec.
Autizmus zahŕňa aj prejavy známe ako autistický syndróm, ktorý opisuje deti s charakteristikami autizmu, ale s priemernou alebo vyššou inteligenciou a dobrými komunikačnými schopnosťami. Čo spôsobuje autizmus?
Skutočné príčiny autizmu zatiaľ neboli celkom odhalené.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: E. H. Janosiková , J. L. Daviesová – Psychiatrická ošetrovateľská starostlivosť, Osveta 1999, M. E. Doenges, M. F. Moorhouse – Kapesní průvodce zdravotní sestry, Grada Publishing 1996, Denník SME, Internet
Podobné referáty
Autizmus 2.9613 3463 slov
Autizmus 2.9613 1707 slov
Autizmus 2.9223 692 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.