referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Albín
Piatok, 1. marca 2024
Sociálna psychológia
Dátum pridania: 19.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: indianruha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 384
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.6
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 16m 0s
Pomalé čítanie: 24m 0s
 
- sociálna psychológia vychádza z postulátu, že človek je bytosť spoločenská, komunikuje, je súčasťou ľudského spoločenstva. Vychádza zo základnej potreby niekam patriť.
- Vedecká disciplína, ktorá skúma zákonitosti správania a činností ľudí podmienené ich príslušnosťou k sociálnej skupine a skúma psychologické charakteristiky skupín (jedná pod vplyvom iných ľudí, skúma aj samotnú skupinu). Vychádza zo sociológie a psychológie
- Základné korene akejkoľvek vedy: filozofické texty, teória národov, psychológia davu, más, teória inštinktov, národov.
- Psychológia (problematika davu) – predstaviteľom je Gustav LeBon, napísal knihu Psychológia davu (tenká brožúra), opisuje v nej, že nie sme imúnni voči davu. Pociťujeme stratu zodpovednosti. Jedinec má pocit, že je anonymný a tá anonymita a strata zodpovednosti uvoľňujú v človeku pudy – toto je negatívne správanie (dav – nepokoje na východe). Môže to však byť aj negatívne aj pozitívne. Dav je schopný veľkého zbožňovania, veľkej lásky. Dav má veľmi extrémnu morálku – nič nie je priemerné v dave – od mantinelu k mantinelu.
- Teória inštinktov: Gustav Tarde, vydal prácu Základy imitácie, tvrdí, čo sa okolo nás deje je ničím iným ako napodobňovaním.
- Rok vzniku psychológie je 1928 – vyšli dve učebnice; skúmanie vzťahu ľudí ku konkrétnym sociologickým objektom; v 20-30. rokoch začína aplikácia sociálnej psychológie; vzniká prieskum verejnej mienky; George Gallup- zakladateľ, začal aplikovať prieskum do politiky
- Výskum človek/prostredie: človek versus pracovné prostredie – pracovisko plní sociálnu funkciu, uspokojuje potreby zamestnancov, sociálnych vzťahov, väzieb, utvoril základy moderného manažmentu vo vzťahu k produktivite práce
- Výskum vodcovstva a autoritatívnej osobnosti - osobnosti, ktorá je v čele. Výskum ľudí, ktorí autorite podliehajú. Skúma, prečo ľudia autorite podľahli.
- Sociálna psychológia – v 70-tych rokoch výrazná kríza – výskumy sú o ničom. Koncom 70. a začiatkom 80. rokov – renesancia – ako sociálna psychológia interdisciplinárna oblasť – z mnohých vied čerpá, a takisto čerpajú z toho ostatné vedy.
- Politická psychológia, ktorá fungovala ako súčasť sociálnej psychológie, a neskôr sa o tom hovorí ako o samostatnej vede – aplikácia psychologických metód na politické otázky.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Sociálna psychológia SOŠ 2.9552 4782 slov
Sociálna psychológia SOŠ 2.9758 1068 slov
Sociálna psychológia SOŠ 2.9523 639 slov
Sociálna psychológia SOŠ 2.9824 2519 slov
Sociálna psychológia SOŠ 2.9825 2642 slov
Sociálna psychológia 2.9431 2544 slov
Sociálna psychológia 2.9346 1091 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.