referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Piatok, 2. decembra 2022
Tvorivosť
Dátum pridania: 20.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: m.m.m
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 633
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
Tvorivosť dáva zmysel životu

Tvorivosť odlišuje človeka od zvieraťa a stroja

Tvorivosť lieči človeka z chorôb modernej civilizácie

Tvorivosť je spôsob sebarealizácie

Tvoriť je najväčšou hodnotou pre spoločnosť

Tvoriť znamená žiť
Globálna výchova
a osobnosť tvorivého učiteľa


Anotácia : Význam výchovy, jej orientácia a smerovanie. Tvorivosť ako jeden z hlavných princípov vyučovania. Učiteľova syntetická, tvorivá činnosť pôsobí na žiaka v jeho formovaní, pretváraní, v jeho vzdelávacej a výchovnej činnosti.

Kľúčové slová :globálna výchova, tvorivosť, kreativita, tvorivý proces, tvorivý učiteľ, humanizácia, empatia, vzťah učiteľ – žiak.

Skúsme sa zamyslieť nad významom výchovy, jej orientáciou a smerovaním. V našom modernom a rýchlom svete sú kladené vysoké nároky na dobrú osobnostnú výbavu človeka, preveruje jeho správanie na každom kroku. Stále hľadáme východiská, ktoré vo výchove budú pohotovo reagovať na množstvo nových skutočností.
Súčasný stav a vývoj výchovy a vzdelávania u nás nie je veľmi docenený. Prevládajú zastaralé prístupy, absentuje umenie komunikácie, pomoc pri adaptácii a príprave na prijímanie zmien, získavanie globálnych poznatkov o svete, výchova k pohotovosti riešiť problémy.
Rola učiteľa je v globálnej výchove chápaná ako významná požiadavka výchovy, pretože táto profesia sa chápe viac ako povolanie – ide o poslanie v pravom zmysle slova.
Skutočné vzdelanie, vlastný proces učenia sa môže uskutočňovať len vtedy, ak učiteľ uplatňuje celostný prístup, ktorý sa vyznačuje zdravou sebadôverou, vierou v schopnosti ostatných samostatne sa učiť a premýšľať, ak je tolerantný a schopný pripustiť si vlastné chyby a poučiť sa z nich.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: ĎURIČ, GRÁC, ŠTEFANOVIČ: Pedagogická psychológia. Bratislava : Jaspis, 1991., ZELINA, M., JÁNOŠOVÁ, E.:Tvorivosť – piata dimenzia. Bratislava : Smena, 1984., ZELINA, Miron: Ako sa stať tvorivým. Vydavateľstvo Fontana Kiadó, s.r.o. v Šamoríne v r. 1977., MANNIOVÁ, J.,: Globálna výchova a rola učiteľa vo výchovno-vzdelávacom procese. In: Naša škola, ročník IV., č. 5, s. 6-10., MAŇÁK, Jozef: K rozvoji tvorivosti učitelů. In: Komenský, ročník 124, č. 1/2., PhDr. DARGOVÁ, J.: Tvorivosť a tvorivá klíma vo výučbe. In: Komenský, ročník 124, č. 3/4., Mgr. TÓTHOVÁ , Monika: Tvorivosť vo vyučovaní. In: Komenský, ročník 125, č. 5/6.
Podobné referáty
Tvorivosť SOŠ 2.9256 2743 slov
Tvorivosť SOŠ 2.9921 358 slov
Tvorivosť SOŠ 2.9651 1106 slov
Tvorivosť 2.9611 1605 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.