referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Rečová komunikácia
Dátum pridania: 28.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: paulomat
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 875
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 11.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 18m 30s
Pomalé čítanie: 27m 45s
 

Bez perfektnej komunikácie si nemožno predstaviť napredovanie našej spoločnosti. Základným cieľom knižky je sledovať všetky prostriedky a formy, pomocou ktorých sa ľudia dorozumievajú. Sústreďuje sa skôr na nejazykové prostriedky ako jazykové.

Komunikácia je rozhovor alebo slovo komunikovať ako sprostredkovať, spájať, dohovárať sa. Jazyková komunikácia je proces, kt. sprostredkuje vzájomné informácie ľudí. Sprostredkované infos sa môžu šíriť jednosmerne alebo obojsmerne. Kom. systém má tieto časti: dvaja komunikanti, dorozumievací kód, to jest súbor prostriedkov, kt. sa komunikanti dorozumievajú, médium, to jest nosič, kt. infos prenáša, a obsah informácie. V prípade, keď komunikanti sú fyzicky navzájom prítomní, odpadá časť médium, kt. inf. prenáša.

Komunikácia je ideálna vtedy, keď obaja komunikanti dobre ovládajú dorozumievací kód. Na dorozumievanie nestačí iba holý jazyk, to jest komplex iba klasických gramatických, lexikálnych, zvukových a iných prostriedkov, kt. poznáme. Na každom živom rozhovore sa zúčastňuje celý rad prostriedkov, kt. dopĺňajú klasický jazykový systém. Keď hovoríme o jazykovej komunikácií v tom zmysle, že ju chápeme ako komplex všetkých zjavných a priamych alebo iba nepriamych činiteľov, treba termín jazyková komunikácia spresniť na rečová komunikácia.

Jazykové prostriedky v komunikácií
Jazyk je viazaný s ľudskou civilizáciou. Je to najprirodzenejší, najkomplexnejší a najprepracovanejší spôsob ľudskej komunikácie. Pomocou jazyka možno debatovať, klebetiť, žartovať, pýtať sa, ironizovať, satirizovať, ale samozrejme, aj myslieť. Jazykom sa prenáša „čistá“ informácia, sociálne rituály, jazyk usporadúva vzťahy medzi elementmi.

Jazyk má jeden rozmer, reč má štyri: tri rozmery priestoru a jeden rozmer času. Jazyk je návod, reč je praktické použitie jazyka v komunikácií. Jazyk je ako recept v kuchárskej knihe, reč je hotové jedlo. Jazyk a reč treba chápať ako vzájomné prepojenié entity. Reč je spätá s vedomím, poznávaním a zážitkami človeka.
Reč vnímame pomocou sluchu a jej zmysel si uvedomujeme mozgovými procesmi. Pritom práve v ľavej časti mozgu sa spracúva lingvistická časť komunikácie, je to racionálna polovica mozgu; pravá časť mozgu dešifruje paralingvistické prostriedky, je to emocionálna polovica mozgu.
Človek v procese komunikácie nevníma reč v izolovanej forme, reč je vždy spojená s kontextom. Človek nie je schopný zapamätať si od slova do slova príliš dlhú vetu. V bežnej komunikácií je často dôležité nevajadrovať sa príliš zložitými a dlhými vetami, a voliť také slová, kt. sú všeobecne zrozumiteľné.
Expresívnosť v komunikácií sa dosahuje aj uplatňovaním slangu. (skracovaním slov, hodnotenie javov prehnaním zveličovaním, karikatúrovaním slov)

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rečová komunikácia SOŠ 2.9790 1332 slov
Rečová komunikácia SOŠ 2.9356 3805 slov
Rečová komunikácia SOŠ 2.9316 955 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.