referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Tabakizmus
Dátum pridania: 14.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 331
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 

Fajčenie tabaku (cigariet), je dnes najrozšírenejší návyk ľudstva. Stalo sa nielen spoločenským, ale predovšetkým veľmi aktuálnym zdravotníckym problémom. Proti fajčeniu sa bojovalo už v minulosti, ale zväčša z rôznych pochybných dôvodov, spočiatku sa zdôrazňovala otázka náboženská, neskôr morálna a estetická. Dnes, v období prudkého rozvoja vedy ovplyvňujú náš život vo všetkých zložkách, inak sa chápe a po novom posudzuje aj otázka fajčenia tabaku.

Tabak

Tabak bol v 16. storočí dovezený do Európy, vtedy bol považovaný za liek. Trvalo 400 rokov kým sa dokázalo, že nikotín je jedným z najsilnejších prírodných jedov. Za vlády anglického kráľa Jakuba 1. sa stal tabak drahší ako striebro a to tým, že Jakub 1. zvýšil jeho cenu z 2 na 82 pencí za libru. Ale v mnohých krajinách je tabak lacnejší ako základné potraviny. Pestuje sa vo všetkých tropických oblastiach ale aj v mnohých krajinách mierneho pásma. Je to jednoročná rastlina, ktorá má 20 až 60 listov špirálovite usporiadaných na byli.

Klasifikuje sa podľa spôsobu sušenia:
Umelo sušený tabak
Tabak sušený vzduchom
Tabak sušený na slnku

Umelo sušený tabak

Nazýva sa Bright alebo Virginia. Je pestovaný na piesočnatých pôdach v okolí východného pobrežia USA z Virginie na Floridu. Má nízky obsah dusíkatých látok, kyselín a nikotínu a vysoký obsah zjemňujúcich a neutralizujúcich dym. Zber a spracovanie. Zbierajú sa listy. Zber trvá niekoľko týždňov. V prvých fázach po zbere sú listy pri teplote 30 až 35 C na 36 hodín.

Počas tejto doby listy žltnú, neskôr sa farba mení na oranžovú, lebo stráca karotén. Farby sú fixované zvýšením na 49 až 60 C a potom na 72 až 77 C. Vtedy prebieha zmena škrobu na cukor. Vysoko hodnotený list obsahuje 2 až 25% prírodného cukru. Potom tabak dozrieva po dobu 1 až 3 roky. Vtedy sa zvyšuje kyslosť, obsah vody a kyseliny citnovej. Tabak sušený vzduchom
Pestuje sa na pôdach vápencového pôvodu v USA, v Kentucky, Tennessee, na juhu Marylandu.

Sú ho dva typy: Burley a Maryland. Burley má nízky obsah cukrov a vysoký obsah alkaloidov. Tabak Maryland má nízky obsah uhľovodíkov a nikotínu a priemerný obsah dusíkatých látok a kyselín.

Zber a spracovanie

Zbierajú sa celé rastliny. Tabak sa potom ukladá do prostredia s vlhkosťou 65 až 70%. Potom sa listy vysušia a neskôr prebieha pomalá oxidácia, ktorá je príčinou hnedého zafarbenia, nasleduje opäť úprava vlhkosti a dozrievania ako u umelo sušeného tabaku.

Tabak sušený na slnku

Nazýva sa Orientálny tabak. Zahrňa celú skupinu tabakov pestovaných na kamenistých a piesočnatých pôdach v Turecku, Juhoslávii, Bulharsku a Rumunsku. Má silnú charakteristickú chuť a vôňu, nízky obsah nikotínu, priemerný uhľovodíkov a dusíkatých látok, vysoký obsah redukujúcich cukrov, kyselín a vonných olejov.

Zber a spracovanie

Zber prebieha postupne po niekoľkých listoch. Tabak sa potom voľne suší na slnku a ďalšie procedúry sú podobné ako u ostatných typov.

Sušenie tabakových listov

Umelé sušenie teplým vzduchom si vyžaduje prakticky uzatvorenú miestnosť s ventilátormi pri dlážke a strope. Tie vedú k vonkajšej peci, v ktorej sa spaľuje uhlie a vedie ku komínu. Je pomalé, v miestnosti musí byť primeraná teplota a vlhkosť, aby sa listy pomaly začali na citrónovožlté. Keď listy zožltli zvýši sa teplota a vetranie aby plocha listov bola suchá. Potom sa teplota zvýši na 50 C. Prirodzené sušenie sa vykonáva v miestnostiach, v ktorých je tabak chránený pred dažďom a slnkom Na dlážke sú rozložené malé ohníky, ktoré tabak sušia. Sušenie na slnku je sušenie tyčí listov na slnku.

Fermentácia

Tabak sa musí vysušiť na 8%. Po nej sa tabak balí do drevených sudov, drevených alebo kartónových debien. Tabak musí starnúť a zrieť, skôr ako sa spracuje. Je to pri nízkej teplote, lebo inak by bol napadnutý škodcami.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Tabakizmus SOŠ 2.9665 577 slov
Tabakizmus GYM 2.9837 582 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.