referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Dracula
Dátum pridania: 14.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Keco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 041
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Ľudia sa od nepamäti niečoho boja, väčšinou toho, čo nepoznajú a nevedia si vysvetliť. V minulosti hlavne nevzdelaní ľudia hľadali vo všetkom nadprirodzenom. A dnes? Zo strachu je dobrý biznis. Nakrúcajú sa stovky kilometrov výborných hororov až po tie najhoršie šváry. I tento žáner má svoju klasiku - Tanz Der Taufen (Evil Dead), Nightmares, Howling, The Burning... A ku všetkému filmy o upíroch. Námet Draculy bol spracovaný snáď už stokrát. B. Lugosi, Ch. Lee a G. Oldman sú tí najlepší filmoví upíri všetkých dôb.
Kde sa ale vzali, títo hrdinovia noci, ktorých sprevádza kvílenie vlkov, hmla a strach? Zmienka o nich už je od dávneho veku. Tu nachádzané hroby, kde pochovaným bola pred uložením do rakvy useknutá hlava, ústa naplnené kameňmi, telá prepichnuté kôlmy... Prečo? Čiastočne sa tieto javy vysvetľujú ľudskou nevzdelanosťou. Sú ľudia, ktorí upadajú do ťažkého tranzu - bezvedomia, ktoré sa podobá smrti. Títo ľudia boli pochovaní často zaživa a keď v hrobke precitli, pokúšali sa dostať von. Z cintorína sa ozývali rany, ak bojovali o cestu za slnkom za slobodou. Vetšinou márne. Keď sa hrobka otvorila pre ďalšieho nebožtíka, ležali pozostatky u dverí, od ktorých tento nedobrovoľný väzeň čakal vykúpenie. Dedinčania nechápali, ako mohol mŕtvy vstať a pripisovali to posmrtnému životu (lekárska veda bo0la vtedy na bode nula, koniec koncov ani dnes nie je vôbec nič známe, ako to vypadá za "riekou Styx").

Aby uchránili seba, znemožňovali mŕtvym týmto spôsobom návrat. Prečo ale sú nachádzané celé vymreté dediny, kde na všetkých pozostatkoch nie sú známky tejto exhumácie? Necháme teraz dohadov, boli sú a budú veci medzi Nebom a Zemou. Vampýr - upír, ohromný netopier, ktorý lieta za noci a pije krv, aby žil. Niekde v tropických pralesoch žijú obrovskí netopiere (je ich pár stoviek druhov), ktorí sa takto chovajú. V noci prilietavajú v ohromných húfoch do ohrád pre dobytok, kde parazitujú na dobytku. Ten je ráno nájdení vysilení a slabšie kusy i mŕtve. Ale že by bral ľudskú podobu? Kde vznikla táto rozprávka, ktorou sa strašia dospelí ľudia a je to skutočne len rozprávka??
Literárny otec všetkých upírov je úplne neznámy spisovateľ Bram Stocker s románom Dracula. Zastavme se máličko u tejto knihy, než sa budeme venovať hlavnej postave - samotnému vládcovi Temnôt, jeho jasnosti grófovi Draculovi.
Bram Stocker NIKDY nič iného nenapísal predtým ani potom! Kniha je písaná formou denníku - je to skutočný denník, stal sa tento dej, alebo jeho časť niekedy a niekomu? Nieje bez zaujímavostí, že denník dokonale presne uvádza dni, kedy bol spln, dobu, kedy vychádzalo a zapadalo slnko a to v dobe, keď astrológia nebola na tejto výške! Stocker situuje svoj román do iného storočia, než v ktorom žil, nemohol teda splny a východy slnka zažiť sám! Prečo napísal len jednu knihu a nikdy nepokračoval ďalej?! Jeho vzdelanie ani nebolo na úrovni tohoto bestseleru! Diktoval mu knihu niekto, kto toto zažil? Opísal niečí denník, ktorý sa mu dostal do rúk? Postava Draculy je skutočná a jeho legenda i vďaka Bramu Stockerovi a F.Coppolovi nesmrtelná... Vlad Tepes - skutočný Dracula.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Dracula SOŠ 2.9637 1373 slov
Dracula SOŠ 2.9735 508 slov
Dracula SOŠ 2.9715 4040 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.