referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Pondelok, 15. apríla 2024
Elektronické bankovníctvo
Dátum pridania: 09.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: teri23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 122
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 
Phone banking
Prostredníctvom telefónu (i mobilného) môžete zisťovať zostatky na svojom účte a uskutočňovať transakcie. V niektorých bankách hovoríte so živým človekom, v iných na vaše pokyny čaká hlasový automat (v tomto prípade potrebujete telefón s tónovou voľbou).

GSM banking
Táto služba umožňuje uskutočňovať transakcie s bežným účtom z ktoréhokoľvek miesta na svete, kde môžete použiť svoj GSM mobilný telefón.

Home banking
Ak chcete svoje bankové transakcie vykonávať z pohodlia domova (alebo svojej kancelárie) budete potrebovať počítač s nainštalovaným bankovým programom, telefónnu linku (alebo pripojenie k internetu). Prostredníctvom tohoto kanálu môžete svoje peniaze riadiť kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Internet banking
Na využitie tejto možnosti komunikácie so svojou bankou potrebujete iba počítač pripojený k internetu. Potom už nie je dôležité, kde na zemeguli sa nachádzate, vaša banka je tak ďaleko ako najbližšie pripojenie k celosvetovej počítačovej sieti.

Internet banking
Na využitie tejto možnosti komunikácie so svojou bankou potrebujete iba počítač pripojený k internetu. Potom už nie je dôležité, kde na zemeguli sa nachádzate, vaša banka je tak ďaleko ako najbližšie pripojenie k celosvetovej počítačovej sieti.

Čo služba ponúka?
Bez nutnosti viazať sa na nejaké miesto môžete využívať rovnaké služby ako by ste boli prítomní v pobočke vašej banky. Rovnako ako tam môžete zisťovať zostatky, históriu účtu, zadávať príkazy na úhradu, inkaso, menovú konverziu, zakladať termínované alebo sporiace účty a využívať ďalšie služby ponúkané vašou bankou. Internetové bankovníctvo u nás v súčasnosti ponúkajú už takmer všetky banky.

Ako to funguje?
Na využitie tejto služby potrebujete počítač pripojený na internet. S pomocou prehliadača si otvoríte webovskú stránku vašej banky a môžete vykonávať transakcie. Na vstup do svojej banky potrebujete svoje užívateľské meno a heslo. Niektoré banky poskytujú svojim klientom elektronický kľúč, ktorým generujú jednorázové kódy na vstup do svojej banky.

Koľko to stojí?
Niektoré banky majú poplatok za túto službu už zahrnutý v poplatku za vedenie účtu, iné vyžadujú poplatky asi do 100 korún. Transakcie vykonávané jej prostredníctvom sú lacnejšie ako na prepážke. Okrem týchto poplatkov samozrejme platíte za pripojenie k internetu.

Ako je to s bezpečnosťou?
Túto otázku si určite kladú mnohí z nás, hlavne v súvislosti s bezpečnosťou samotného internetu. Sieťové banky využívajúcich dodatočné možnosti identifikácie klienta pomocou rôznych elektronických kľúčov alebo kódov možno považovať za bezpečnejšie ako tie, kde vám k použitiu služby stačí meno a heslo. Väčšina bank sa snaží presvedčiť svojich klientov o bezpečnosti tohto spôsobu komunikácie, absolútnu záruku však bohužiaľ poskytnúť nemožno.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Elektronické bankovníctvo SOŠ 2.9845 676 slov
Elektronické bankovníctvo SOŠ 2.9752 988 slov
Elektronické bankovníctvo SOŠ 2.9597 3945 slov
Elektronické bankovníctvo 2.9613 3308 slov
Elektronické bankovníctvo GYM 2.9879 289 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.