referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Manažérsky informačný systém
Dátum pridania: 16.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: geek
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 040
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 9.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 15m 10s
Pomalé čítanie: 22m 45s
 

Týmto pojmom sa označuje široká trieda aplikácií, ktoré poskytujú manažérom organizácií (podnikov, štátnych inštitúcií, škôl, nemocníc, neziskových organizácií a iných) informácie, ktoré im majú umožniť efektívnejšie riadiť aktivity spadajúce do oblasti za ktoré zodpovedajú. Tieto informácie sú dôležité predovšetkým pre rozhodovací proces a pre plánovanie.

Môžu byť štruktúrované alebo neštruktúrované. Najväčšiu hodnotu majú zvyčajne neštruktúrované informácie, ktorých spracovanie sa však veľmi ťažko automatizuje. Preto existujúce manažérske systémy poskytujú predovšetkým štruktúrované informácie. Sú to informácie, ktoré sa zvyčajne dajú prepísať do tabuliek alebo grafov. Napríklad, ako sa v čase vyvíjal predaj určitého produktu v konkrétnych regiónoch.

Manažérske informačné systémy sa dnes najčastejšie označujú do slovenčiny ťažko preložiteľným výrazom business intelligence. (Pozor intelligence v tomto výraze neznamná inteligenciu ale informácie). Zatiaľ najpriliehavejší preklad, ktorý som našiel je asi systém podnikového spravodajstva, ale ani ten mi veľmi nesedí.
V minulosti sa používali aj názvy ako EIS – executive information system, DSS – decision support systems, MIS – management information systems. Všeobecný konsenzus sa ustálil na pojme business intelligecne (BI), ale pre účel tohto referátu budem radšej používať slovenský výraz MIS – manažérsky informačný systém. Postupom času, ako sa konsolidovali podnikové informačné systémy – ERP (enterprise resource planning - čo nie je veľmi priliehavý názov ale už je to termínus technicus) na platforme klient/server ako SAP, Oracle Financials, Navision, Baan a ďalšie, ktoré zhromažďovali veľké množstvo údajov, rástla potreba využiť z dát maximum. Tvorcovia ERP systémov však neboli dostatočne pružní a tým sa vytvoril priestor pre takzvaných nezávislých dodávateľov BI ako SAS, Cognos, Business Objects, Hyperion, Panorama, Aplix, Speedware, Crystal, Brio a mnoho ďalších. SAP, Oracle a Microsoft sa snažili akvizíciami i vlastným vývojom ako tak držať krok, ale nikdy sa nevypracovali na jednoznačných lídrov. Začiatkom nového milénia, ako trh MIS začal nadobúdať výrazné rozmery, postupne sa zlučovaním a nákupmi vykryštalizovali dvaja jednoznační lídri: Cognos a Business Objects, ktorí neprestajne súťažia o prvenstvo už od prvej polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia.

V minulom roku sa veľkosť celosvetového trhu BI odhadovala na približne 7 mld. USD pri priemernom ročnom raste okolo 7% (podľa spoločnosti Gartner) v tomto storočí a stával sa stále zaujímavejším aj pre tých najväčších hráčov, ako Microsoft, Oracle, SAP a IBM. Posledná možnosť, ako získať dominanciu bolo kúpiť lídrov. A tak Ocacle na jar kúpil Hyperion, v lete SAP získal Business Objects a v novembri nakoniec IBM ohlásila prevzatie Cognosu. Karty sú teda rozdané, začína sa veľká hra :).

Ako vyzerajú dnes manažérske informačné systémy?

MIS (BI) dnes pokrývajú predovšetkým dve oblasti: výkaznítvo (reporting) a analýzy (analysis).

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.