referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ferdinand
Štvrtok, 30. mája 2024
Keramika
Dátum pridania: 01.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mishel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 795
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 18m 10s
Pomalé čítanie: 27m 15s
 
Z histórie keramiky

Prvé stopy spracúvania hliny v dejinách ľudstva sú veľmi staré a nemožno ich celkom presne časovo vymedziť. Tvarovateľnosť hliny si človek začal všímať asi pred 25 000 rokmi. Keďže žil v tom čase loveckým spôsobom života, nepociťoval potrebu zhotovovať si nádoby. Vytváral z hliny plastiky – idoly. V 9. až 7. tisícročí pred n. l. začali ľudia v klimaticky vhodných oblastiach na Blízkom východe aj inde uvedomele pestovať plodiny predtým divo rastúce a chovať domáce zvieratá. Zmena pri obstarávaní obživy viedla k vzniku ďalších nadväzných činností. Jednou z podstatných a veľmi potrebných činností bolo hrnčiarstvo. Prvé nádoby mali funkciu zásobníc na potraviny a vodu: slúžili ako hrnce, pekáče a misy. Neskôr sa stali potrebnými ďalšie tvary: šálky, džbány, naberačky, lyžice, cedníky a mnohé iné nádoby. Nemožno nespomenúť pohrebnú keramiku, určenú pre zosnulých do hrobu a kultové nádoby.
Neviem s istotou povedať, čo pravekého človeka inšpirovalo pri výrobe nádob. Možno to boli misky zo šúp ovocia alebo škrupiny, stopy v ílovitej pôde plné vody, či dlane spojené do tvaru misky. Keramika sa zhotovovala v ruke rôznymi pracovnými postupmi.

Keramika

Je súhrny názov úžitkových a ozdobných predmetov vyrobených z vhodných hlinitých surovín formovaním, sušením a vypálením. Niektoré výrobky sa ešte zdobia. Pre svoje výborné vlastnosti sa používa v mnohých priemyselných odvetviach, v stavebníctve, v elektrotechnike, v chemickom priemysle, ako výmurovka v hutníckom priemysle, v cementárskych peciach. Na Slovensku máme vlastné ložiská kvalitných keramických suroví, preto sa tu rozvinul keramický priemysel. Denne sa s keramikou stretávame v podobe tanierov, mís, šálok, váz, kvetináčov atď.

Druhy keramiky a jej vlastnosti

Keramika sa triedi do skupín podľa rozličných hľadísk – podľa chemického zloženia, spôsobu formovania, vypaľovania, podľa povrchovej úpravy aj praktického použitia.
Často sa keramika triedi na jemnú – predstavuje úžitkové predmety pre domácnosť, zdravotnícku keramiku, obkladačky a laboratórne náradie, na hrubú – používa sa pre stavebné a priemyselné účely. Veľký význam má triedenie keramiky podľa vlastností vypáleného črepu:

1. Pórovitý črep – matný, priepustný pre plyny a kvapaliny. Ak majú byť pórovité výrobky nepriepustné pre vodu, treba ich na povrchu glazovať. Dajú sa rýpať oceľou. Patrí sem:

Tehliarsky tovar – má črep najčastejšie tehločervený alebo žltý.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Keramika ako záľuba,
Podobné referáty
Keramika SOŠ 2.9411 724 slov
Keramika SOŠ 2.9721 871 slov
Keramika SOŠ 3.0137 1506 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.