referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Hannibal
Dátum pridania: 22.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lady
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 424
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
V roku 211 p.n.l. čierna numidská jazda a pešiaci ničili celé Kartágo. Rozdupávali obilie, búrali altánky a ničili sadenice vínnej révy. Cieľom tejto vojny bolo získanie vlády nad celým Stredomorím.
Keď grécky vojvodca Pyrhos opustil Taliansko, rozhodol sa ponúknuť mier, hoci vtedy zvíťazil. Súperenie Ríma s Kartágom trvalo 120 rokov, ale 43 rokov čistého času. Prvú z týchto krvavých hier však prehralo Kartágo, no pokúsilo sa o odvetu.
Kartágo, v preklade Nové mesto, sa nachádzalo sa v severnej Afrike. Založili ho v dávnych dobách vysťahovalci z mesta Týros. Práve z tohto mesta pochádzal Hannibal. Ako deväťročný prisahal pred oltármi bohov, že sa nikdy nestane priateľom Ríma. Bol najlepší medzi jazdcami aj pešiakmi a ako prvý šiel do boja a posledný odchádzal po bitke. Druhá púnska vojna sa začala dobytím mesta Saguntum v Hispánii. Rimania nechceli bojovať na domácej pôde a Hannibal urobil práve naopak. Preniesol vojnu až k bránam Ríma. Uskutočnil výpravu, ktorá mu priniesla viac slávy ako všetky víťazné bitky. Bol to pochod s takmer 80-tisíc pešiakmi, 12-tisíc jazdcami a s 37 bojovými slonmi, ktorý sa tiahol z južného pobrežia Hispánie a Gálie k Alpám. Za 33 dní stratil 33 000 mužov. Keď chcel prinútiť slony prejsť cez rieku, poranil najdivšieho slona a všetky ostatné ho nasledovali. Hannibal získal na svoju stranu mnohé keltské kmene, ktoré prinášali do kartáginského tábora odrezané hlavy Rimanov. Pred svojimi domami ich vystavovali ako trofeje na koloch. Koncom roku 218 p.n.l. Hannibal zničil rímske jazdectvo na rieke Ticinus. Nasledujúci rok sa vydal na juh, kde ho už čakal vojvodca Flaminus. Hannibal ho obišiel močaristým údolím rieky Arno. Štyri dni a tri noci šliapali vojaci vo vode a blate. Keď sa rímske jednotky dostali do priesmyku, museli sa zoradiť do dvojstupu. Práve vtedy na nich zaútočili Kartáginci, ktorí ich zničili ani nie po hodinovom boji. V Rím zavládla panika. V roku 216 p.n.l. sa pri mestečku Cannae v južnom Taliansku odohrala jedna z najslávnejších bitiek, v ktorej zahynulo asi 50-tisíc Rimanov. Rimanov však ani táto porážka nezlomila. Rozhodli sa zmeniť stratégiu a boj sústredili mimo apeninský polostrov. Nová taktika zabrala, no Hannibal opäť zaútočil na Rím. Keď sa Rimania preplavili do Afriky, Kartágo ho povolalo späť, aby bránil mesto. Južne od Kartága pri mestečku Zama Hannibal zviedol svoj posledný boj. Kartágo muselo prijať mierové podmienky a zaplatiť veľkú vojnovú daň.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Časopis Plus 7 dní
Podobné referáty
Hannibal 2.9812 1001 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.