referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Rozvoj električkovej a trolejbusovej dopravy do roku 2030
Dátum pridania: 25.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demovic
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 739
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Bratislava je tesne pred schválením územného plánu - základného dokumentu pre rozvoj mesta. Čo to znamená pre mestskú hromadnú dopravu a zvlášť pre jej elektrickú trakciu?

V prvom rade sa ráta s postavením nosného systému - metra. Trasa B pôjde z Janíkovho dvora cez Jantárovú cestu na Kamenné námestie, odtiaľ cez Hlavnú stanicu, Trnavské mýto a Ružinovskú ulicu do Ružinova s plánovaným predĺžením na Letisko. Druhá trasa A by mala viac-menej kopírovať terajšiu električkovú linku 5: Z Dúbravky cez Karlovu Ves, Mlynskú dolinu, PKO, Kamenné námestie, Autobusovú stanicu Mlynské nivy a Trnavské mýto k ŽST Vinohrady s plánovaným predĺžením do Rače. Od stavby metra teda závisí osud ďalších druhov dopravy. V električkovej doprave sa počíta so zrušením spojky Radlinského - Špitálska na Americkom námestí a trate z Radlinského ulice na Hlavnú stanicu. Mimochodom, práve táto trať bola jedným z najväčších omylov bratislavskej električkovej dopravy, keď vyťažený úsek cez Štefánikovu ulicu nahradila v roku 1980 nevyužívaná trať po Starohorskej ulici. Zaujímavé je aj zrušenie trate cez Americké námestie napriek tomu, že ešte pred niekoľkými rokmi sa počítalo dokonca s vybudovaním novej koľaje smerom z Floriánskeho námestia na Krížnu ulicu.

Električková doprava sa bude rozširovať v troch úsekoch: Dúbravka - Volkswagen Bratislava, Zlaté piesky - Vajnory a Rača - Vajnory. Trať do Volkswagenu by sa dala nazvať aj ako výsmech Devínskej Novej Vsi. Nová trať totiž "elegantne" obíde hlavnú časť Devínskej Novej Vsi (ako dnešná linka 92). Jediná výhoda bude v rýchlom prepojení VW Bratislava, ŽST Devínska Nová Ves a Dúbravky. V súvislosti s touto traťou sa má vybudovať vozovňa Dúbravčice, s ktorou sa uvažovalo aj doteraz. Výrazne by to zlepšilo vypravovanie vozidiel do západnej časti mesta. Obe električkové trate do Vajnor sú vlastne nahradením linky 65 od Zlatých pieskov po Raču a nahradením linky 54 k ŽST Vajnory. Nepočíta sa však so zachádzním električiek k račianskemu mäsokombinátu. S trolejbusovou dopravou to vyzerá oveľa lepšie ako s električkovou. Sieť trolejbusov by sa mala zhruba zdvojnásobiť. Tieto "elektrické autobusy" by sa mali dostať do Petržalky, Lamača, Dlhých dielov, Slávičieho údolia, Slovnaftu a aj do iných lokalít. Na severozápade nová trať nahradí linku 30 od Patrónky do Lamača. Autobusy však budú premávať aj naďalej, a to po novej komunikácii z Polianok k novej nemocnici v Rázsochách a odtiaľ na Segnáre.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rozvoj električkovej a trolejbusovej dopravy do roku 2030 GYM 2.9517 960 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.