referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Čaj
Dátum pridania: 20.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hols
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 731
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 

Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné potešenie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.

Čaj - nápoj s tradíciou
V 4. a 5. storočí došlo k zakladaniu prvých čajových plantáži.Už dlhé tisícročia sa traduje, že čaj bol objavený čínskym cisárom, liečiteľom a učencom, ktorého meno bolo Šen Nung. K objavu blahodárneho nápoja došlo údajne v roku 2737 pred Kristom tak, že cisár odpočíval pod divokým čajovníkom, keď vietor odtrhol niekoľko čajovníkových lístkov. Lístky spadli priamo do nádoby s vriacou vodou, ktorou cisár pil z hygienických dôvodov iba prevarenú.

Prvá historicky a písomne podložená zmienka o čaji však pochádza z roku 300 pred Kristom – jedná sa o doporučení čínskeho lekára, ktorý čaj predpisoval ako liek na povzbudenie organizmu. Do 3. storočia pred n. l. sa čaj skutočne pripravoval ako liek z čerstvo pozbieraných lístkov, zatiaľ divoko rastúcich, čajovníkov.

Popularita čaju rástla, a tak nieje div, že už v 4. a 5. storočí došlo k zakladaniu prvých veľkých čajových plantáží. Do tej doby sa čaj pestoval len na malých pozemkoch.Čaj postupom času prenikal z Číny do ostatných azijských zemí, a na začiatku 17. storočia sa vďaka zdatným holandským obchodníkom dostal čaj prvýkrát do Európy. Prvé zásielky čaju do Európy boli realizované prostredníctvom holandskej Východoindickej spoločnosti. Čaj sa zanedlho stal módnym nápojom, podávaným predovšetkým vo vyšších spoločenských kruhoch.

Vo Veľkej Británii sa čaj v priebehu 18. storočia stal veľmi rozšíreným a populárnym nápojom, dostupným však ľudom s vyššími príjmami – dovoz čaju bol totiž zaťažený vysokými daňami a clami. Z Veľkej Británie prenikol čaj do Severnej Ameriky, a tu tiež bol veľmi obľúbený. Popularitu čaju v Severnej Amerike však na nejaký čas ukončilo tzv. Bostonské pitie čaju

Veľmi silná tradícia pitia čaju existuje i v Rusku. Čaj sa dostal do Ruska v podobe daru – ruskému cárovi daroval čaj mongolský chán Altyn. Čaj do Ruska putoval ťavími karavánami z Číny. Potom, čo v roce 1903 začala fungovať transsibirká magistrála, nahradilo karavány vlakové spojenie. Typická ruská príprava čaju sa samozrejme neobíde bez samovaru. Bez zaujímavosti nie je rozhodne fakt, že čaj mal svoj vplyv i na lodnú dopravu. Čaj sa svojimi nárokmi na zachovávania chuti a arómy vyžadoval totiž rýchlu prepravu, a tak vznikli clippery – rýchle plachetnice, ktoré medzi sebou dokonca často závodili.

Pestovanie čaju:
Čajovník (Camellia sinensis) sa pestuje v tropických až subtropických plantážach do nadmorskej výšky až 2100 m nad morom. V čím väčšej výške sa pestuje, tým menší je ker a menej sa koná jeho zber. Zato o to kvalitnejší je čaj samotný. Necháva sa dorásť do veľkosti 1m pre jeho ľahší zber. Jeho listy sú dlhé od 3 do 25 cm a široké 1 až 10cm. Kvitne bielymi kvetmi vyrastajúcimi po 1-3 kusoch. Sú známe tri varianty:- Čínsky s malými, temne zelenými listami. Ideálne sú vyššie polohy nad 1100m. Dobre znáša teploty aj mierne pod bodom mrazu.- Asmánsky, ktorý má väčšie a svetlejšie listy a vyrastie až 20m. Vhodné sú pre neho horské polohy nad 2000m v tropickom pásme.- Indočínsky je niečo medzi uvedenými dvoma druhmi. Dorastá 6m a pestuje sa prevažne na Cejlone.

Čajovník sa pestuje zo semien alebo štiepkov. Semená sa nechávajú určitú dobu dozrievať a potom sa pestujú v škôlkach. Mladé rastlinky sa po pol roku presadia na plantáže. Pri štiepení sa listové štiepky nechávajú zakoreniť a po 8 mesiacoch sa presádzajú na plantáže. Čajové kry sú usporiadané v radoch. Asi v dvoch rokoch sa vykonáva prvý tvarovací rez a po 3 rokoch je čaj pripravený na prvý zber. Čajovník produkuje čaj približne 30 až 100 rokov. Čajovníky nad 100 rokov produkujú horší čaj.

Charakteristika
Hlavnou účinnou látkou v čaji je kofeín, ktorý mierne povzbudzuje centrálny nervový systém na dlhšiu dobu. Podporuje takisto činnosť srdca a ciev, znižuje krvný tlak a má močopudné účinky. Obsah kofeinu závisí od druhu čaju. Z hľadiska chuti a farby čaju dôležitou skupinou látok sú polyfenoly, ktoré podliehajú celej rade premien pri výrobe fermentovaného čaju. Hlavne u nefermentovaných čajov (zelené) tieto látky znižujú hladinu cholesterolu v krvi, majú protialergické a protinádorové účinky. Čaj obsahuje vitamíny B, C, E, P, triesloviny a éterické oleje.

Zber čaju:
Zber čaju sa robí od jari do jesene zberom mladých výhonkov v podobe dvoch lístkov a jedného púčku. Jeho kvalita sa potom posudzuje podľa:- pôvod - kvalita pôdy, nadmorský výška, podnebie- Ošetrovanie a pestovanie - chemické ošetrovanie spôsob hubenia hmyzu, hnojenie- zber - ručný, alebo strojom- spracovanie - sušenie, fermentovanie Čajová výbavaV počiatkoch pitia čaju v Číne sa lísky varili vo vode v otvorených kotloch. Za dynastie Ming vyvolala móda lúhovania lístkov v horúcej vode potrebu nádoby s pokrývkou. Postupne prišla na svet myšlienka čajníka. Pri zalievaní čaju sa neodporúča, aby sa nálev dostal do kontaktu s kovovým, nakoľko sa môžu stratiť niektoré učinky čaju.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Čaj SOŠ 2.9724 289 slov
Čaj SOŠ 2.9693 16610 slov
Čaj SOŠ 2.9666 617 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.