referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Káva
Dátum pridania: 08.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majka914
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 311
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 

Slovo káva pochádza z arabskáho slova qahwah, ktorá pôvodne znamenalo víno. Spočiatku sa kávové zrná žuvali. Zázrak ich premeny na voňavý nápoj pomocou mletia a prevarenia sa odohral až omnoho neskôr.

Krátka hisória
Písomné záznamy dokazujú, že na území dnešného Jemenu existovali kávové plantáže už v 15. storočí a že prvými milovníkmi pitia kávy boli sufisti, moslimskí mystici, ktorí zistili, že káva zaháňa spánok, povzbudzuje duševnú aktivitu a pomáha pri duševných cvičeniach.

Zhruba v 16. storočí sa v Oriente stala káva obľúbeným nápojom, hoci spočiatku nemala na ružiach ustlané. Jej konzumácii bránili predstavitelia cirkevnej i svetskej moci. Milovníkov kávy dokonca trestali. Previnilec si mohol vybrať: dať si vytrhnúť jazyk alebo sa dať zašiť do kávového žocha a zhodiť z mosta do rieky. Napriek všetkým zákazom si postupne káva vydobyla v tureckej spoločnosti významné postavenie. Ak napríklad muž zabudol podať žene kávu, bol to pre ňu dôvod na rozvod. Pri svadobnom obrade nesľuboval muž svojej nastávajúcej vernosť, ale že ju nikdy nenechá bez kávy.

"Káva, káva, káva, doba kávová...", spieva sa v jednej piesni. Skutočne, káva sa stáva súčasťou každého nášho dňa. Stretávame sa s ňou pri všetkých možných aj nemožných príležitostiach, pri neoficiálnych ale aj oficiálnych stretnutiach, na návštevách, ráno, poobede, pri návale povinností ale aj pri oddychu. Niektorí tvrdia, že káva je ich drogou. Naozaj, pitie kávy sa pre niektorých stalo súčasťou ich ranného alebo "ino-denného" rituálu a majú pocit, že by bez nej neprežili. Našťastie múdrejší tvrdia, že sa bez kávy prežiť dá (to len aby sme upokojili tých, ktorí sa desia kávovej narkománie).

Káva však nie je iba povzbudzujúcim nápojom, ale používa sa aj na prípravu zmrzliny, kávovej šľahačky, kávových koktailov, na dochutenie piškótového cesta, omeliet, palaciniek, na prípravu zákuskov a krémov.

Kým Vás zavalím rôznymi druhmi, spomeniem najprv čo-to o niektorých postupoch ako sa získava tento lahodný povzbudzujúci nápoj. Káva sa upravuje najčastejšie troma spôsobmi: zalievaná, prekvapkávaná a espresso. Skutočne prelomovým objavom bola instantná káva nescafé, z ktorej rýchlo získame kvalitný nápoj bez usadeniny. Z týchto odvarov sa dá pripraviť množstvo rozmanitých nápojov a pochúťok. Tu Vám ponúknem viacero aj netypických receptov na prípravu nápojov z kávy.
Najskôr však ešte niekoľko tipov:
• Kávu treba čo najrýchlejšie vylúhovať, pretože čím dlhšie sa lúhuje, tým viac nápoj stráca na kvalite.
• Zalievanú kávu zbytočne nemiešame, aby sa nemútila.
• Pri zalievaní kávy príliš horúcou vodou alebo pri dlhom lúhovaní vo vode s nižšou teplotou sa zvyšuje horkosť nápoja.
• Na chuť kávy vplýva aj kvalita vody, preto ak sa Vám káva z vody z Vášho vodovodu nepozdáva, skúste si ju uvariť z niektorej z predávaných stolových vôd. Niektoré tieto vody majú také zloženie, ktoré dá káve vynikajúcu chuť a arómu. Niektorí radia pridať do vriacej vody štipku sódy bicarbony a hneď ňou zaliať pripravenú zomletú kávu a nechať vylúhovať tri minúty

Zalievaná káva
V minulosti sa u nás dlho pila len tzv. "Turecká káva". Správny názov je však "zalievaná káva". Jej príprava je skutočne jednoduchá: odmerku najemno zomletej kávy dáme do šálky a zalejeme vriacou vodou. Môžeme si do nej dať cukor, ale pozor! Kávu zamiešame iba raz, aby sa zbytočne nemútila a nestrácala svoju chuť a arómu

Prekvapkávaná káva
Ďalším, pomerne jednoduchým, spôsobom prípravy obľúbeného kofeínového nápoja je prekvapkávanie alebo filtrovanie. Zomletá káva sa nasype do papierového (alebo iného vhodného) filtra, ktorý sa položí do špeciálneho lievika priamo nad šálku alebo nad inú nádobu. Takáto káva už nemá usadeninu ako zalievaná káva, a preto je vhodná aj na podávanie so šľahačkou alebo inými prísadami. Medzi prvými domácimi elektrickými kávovarmi boli práve kávovary na prípravu filtrovanej kávy. Do väčšej nádoby sa naliala voda, ktorá sa pri prechode rúrkou zohrievala a kvapkala cez filter s kávou priamo do kanvice z jánského skla, ktorá bola počas celého varenia odspodu vyhrievaná.

Espresso
Neskôr sa k nám dostali kávovary, ktoré sa používali najmä v európskych krajinách stredomoria. Tento kávovar sa skladá z troch hlavných častí: spodnej nádobky na vodu, strednej časti podobnej deravému lieviku na zomletú kávu a tretej na hotovú uvarenú kávu. Princíp varenia kávy v takomto kávovare je v tom, že para z vriacej vody sa pretláča cez kávu natlačenú v strednej časti a táto para sa následne vyzráža na pokrievke vrchnej nádoby a zostane v nej.  Takto pripravená káva je vlastne slabým espressom. Stroje na prípravu espressa v kaviarňach pracujú tiež na princípe tlaku pary. Čím je tento tlak silnejší, tým je espresso našľahanejšie a tým má väčšiu a trvanlivejšiu penu. Dnes už za skvelým espressom nemusíme chodiť iba do kaviarne a aj návšteva ocení kvalitne pripravený nápoj. Stačí nám investovať do domáceho espresso stroja, ktorý napriek tomu, že je pomerne malý, má v sebe dosť sily na našľahanie výbornej popoludňajšej kávy.

Viedenská káva
Na prípravu viedenskej kávy potrebujeme 600ml tuhej filtrovanej kávy, šľahačku a 1 polievkovú lyžicu kakaa. Horúcu kávu ozdobíme šľahačkou a posypeme kakaom.

Cappuccino
Recept na prípravu kapucína k nám prišiel z Talianska. Je to vlastne horúca káva z espressa doplnená parou vyšľahaným mliekom. Aby sme získali horúce "vyšľahané" mlieko, musí sa para viesť cez kanvicu s mliekom a tá sa musí vertikálne pohybovať. Hotové cappuccino môžeme posypať kakaom, strúhanou čokoládou alebo škoricou.

Irish coffe ( Írska káva )
Na prípravu írskej kávy potrebujeme: 1 horúce espresso (alebo prekvapkávaná káva alebo nescafé), 2 kávové lyžičky cukru, 4 polievkové lyžice šľahačkovej smotany a to podstatné - 4 polievkové lyžice írskej whisky.  Do skleného pohára dáme osladenú kávu, whisky a navrch šľahačku tak, aby vytvorila mäkkú vrstvu.

Turecká káva
Originálna turecká káva sa pripravuje podobne ako u nás kávovinový nápoj (MELTA), teda: do džezvy s vodou sa pridá lyžička na prach zomletej kávy a pol lyžičky cukru a nechá sa zovrieť. Keď sa začne dvíhať pena, džezvu odstavíme z ohňa a počkáme, kým pena opadne. Tento postup opakujeme jeden až dvakrát. Potom kávu nalejeme do šálok tak, aby navrchu zostala pena. Niekde zvyknú kávu dochutiť klinčekmi alebo škoricou.

 
Podobné referáty
Káva SOŠ 2.9212 4376 slov
Káva SOŠ 2.9246 1036 slov
Káva SOŠ 2.9654 647 slov
Káva SOŠ 2.9304 707 slov
Káva SOŠ 2.9791 1876 slov
Káva SOŠ 2.9379 1453 slov
Káva SOŠ 2.9486 497 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.