referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Atlantída
Dátum pridania: 20.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babuli05
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 877
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Na svete sú rôzne záhady ako kto a ako postavil Stone Hange,kam sa podeli všetky lode a lietadlá v Bernudskom trojuholníku, či čo nás čaká po smrti. Ja by som vám rada povedala niečo o Atlantíde. Čo sa s ňou stalo? Aká bola? Existovala vôbec? Atlantída. Slovo opradené tajomstvom a mýtami.Slovo,ktoré rezonuje v kultúrach národov už tisícky rokov.Slovo staršie ako ľudstvo samo.
Čo sa vlastne pod týmto pojmom skrýva? Stratený raj, mýtický svet ,tajomná ríša, ktorá pútala filozofov i básnikov, historikov i bájkarov, vedcov i objaviteľov po viac než dve tisícky rokov po tom, čo ju vo svojich dielach opísal známy grécky filozof Platón. Odvtedy bolo napísaných mnoho diel, zostavených mnoho štúdií, podniknutých mnoho výprav a bádaní, avšak doteraz sa nenašiel jediný jasný dôkaz, ktorý by potvrdzoval existenciu Atlantídy. Príbeh človeka hľadajúceho Atlantídu je nekonečný.
Platón vo svojom diele opisoval Atlantídu ako zem s božským pôvodom. Kedysi dávno, keď si bohovia rozdeľovali Zem, si grécky boh mora Poseidón vybral práve Atlantídu. S manželkou Kleitó mal pätoro dvojčiat, ktoré si Atlantídu rozdelili a panovali na nej. Tak mali vsetci potomkovia Atlantídy božský pôvod.

Kde sa vlastne Atlantída nachádzala? Podľa Platóna ležala niekde medzi severnou Amerikou a Európou. Jej rozloha bola väčšia ako rozloha Malej Ázie a Líbye spolu. Iné teórie označili za možnú Atlantídu ostrovy Theru, Sardíniu, Maltu a ostrovy v Karibskom mori, či Azorské ostrovy, Bermudy, ba dokonca Írsko. Medzi najnovšie Atlantídy patrí Cyprus a ostrov Spartel na juh od Španielska.

Atlantída bola veľmi úrodnou krajinou s mnohými lesmi, s rozmanitým živočíšstvom a rastlinstvom. Nachádzalo sa tu množstvo nerastného bohatstva, rudy, kovy, žily zlata, striebra i záhadného orichalka – medi, ktoré obyvatelia vedeli veľmi dobre spracovať a využívať. Zvláštnosťou je, že nepoznali železo.

Hlavné mesto, nazývané tiež Atlantída alebo Basileis, pozostávalo zo siedmich sústredných okruhov pevniny a vodných nádrží. Uprostred, na posvätnom pahorku, obyvatelia postavili chrám zasvätený Poseidónovi. Tiež sa tu nachádzal posvätný háj, v ktorom sa pásli býky používané pri náboženských obradoch.

Štátnym zriadením Atlantídy bola monarchia. Bola to skutočne veľmi vyspelá civilizácia. Obyvatelia boli vysoko vzdelaní a kultúrni, rozvíjali všetky druhy umenia a vedy. Sústreďovali sa na duchovné a okultné praktiky, ba dokonca ovládali mágiu. Poľnohospodárstvo dosahovalo vysokú úroveň. Používali zavlažovací systém, ovládali hydraulické zariadenia.
No na najvyššej úrovni bola ich technológia. Z moderného hľadiska môžeme povedať, že Atlantíďania vedeli využívať elektrickú i atómovú energiu. Stavali rôzne zložité stroje a motory. . Atlantída disponovala veľkou cvičenou armádou a obrovskou námornou flotilou. Bola to veľmi výbojná ríša. Ovládala už takmer celé Stredozemné more, keď v tom zo dňa na deň, z hodiny na hodinu, sa Atlantída ponorila do hlbín mora. Prečo vlastne? Atlantíďania vyznávali bohov. Prečo dopustili, aby ich deti a ich zem podľahli skaze?

Bohovia už nemohli zniesť, že do sŕdc ich národa sa vkráda zlosť. Chamtivosť po ešte väčšom bohatstve a moci ich doviedla ku skaze.Platón napísal:,,Keď sa pokúšali dobyť Grécko, vtedy sa rozpútalo mocné zemetrasenie a prišli záplavy...a behom jedného strašného dňa a noci všetkých bojujúcich mužov pohltila zem a ostrov Atlantídu pohltilo more a zmizol.“ Iné teórie hovoria o tom, že Atlantíďania využili svoje magické schopnosti a stali sa z nich zlí čarodejníci, čo bohovia museli ukončiť .Tiež je možné, že vďaka svojim vynálezom vyvolali výbuch zdroja energie, či sopky a neunikli svojmu osudu na dne mora.

Niektorým sa predsa len podarilo utiecť pred neodvrátiteľným zánikom ostrova. Tí sa rozpŕchli do okolitých kultúr a národov, kde boli pre svoju učenosť považovaní za bohov. Nech už sa pozrieme na Egypťanov, Mayjov, Inkov, alebo Keltov, všade vidíme neobvyklú učenosť, ktorú podľa legendy doniesli práve bývalí obyvatelia Atlantídy.

Či už Atlantída existovala alebo nie, táto bájna ríša nesie veľké morálne posolstvo o tom, že pýcha predchádza pád. A hoci Atlantíďanom skazenosť ich srdca priniesla záhubu, ľudstvo k nim po celú históriu stále vzhliada ako k bytostiam dokonalým, ktoré na začiatku rozmachu svojej ríše dokázali žiť v súlade s božími zákonmi a riadiť sa nimi.
 
Podobné referáty
Atlantída 2.9599 137 slov
Atlantída 2.9750 981 slov
Atlantída 2.9768 2804 slov
Atlantída GYM 2.9935 1243 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.