referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Tenis
Dátum pridania: 17.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rado1231
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 344
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 9.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 15m 20s
Pomalé čítanie: 23m 0s
 

Obsah

1.obsah
2. úvod
3. základne pravidla
4.údery
4.1.forhend
4.2.bekhend
4.3.bekhendový volej
4.4.forhendový volej
4.5.podanie
4.6.return
4.7.smeč
5.svetové turnaje
5.1.grandslamové
5.2.Davis cup
5.3.Fed cup

Úvod

Tenis vznikol okolo 15. storočia vo Francúzsku. Do roku 1870 sa nepovažoval za šport. Prvé tenisové majstrovstvá sa uskutočnili v júli 1877 v All England Crocquet and Lawn Tenis Clube v londýnskom Wimbledone. Prvé finále mužskej dvojhry sledovalo asi 200 ľudí. V súčasnosti centrálny dvorec vo Wimbledone pojme viac ako 15 000 ľudí. Tenis je hra ktorú môžu hrať dvaja alebo štyria hráči. Hráči hrajú raketou. Najstarším a najdôležitejším tenisovým podujatím jednotlivcov je šampionát v All England Crocquet and Lawn Tenis Clube vo Wimbledone v Londýne. Zo Slovenska nás v svetovom tenise reprezentujú z mužov Karol Kučera, Dominik Hrbatý, Ján Krošlák, Karol Beck, Michal Mertiňák a zo žien Daniela Hantuchová, Janette Husárová, Henrieta Nagyová, Martina Hingisová.

Základné pravidlá

Tenisový dvorec
Tenisový dvorec je obdĺžnik 23,77 m dlhý a 8,23 m široký uprostred predelený sieťou zavesenou na povraze alebo na kovovom lanku. Ak sa kombinovaný dvorec pre dvojhru a štvorhru použije na dvojhru, sieť musí byť vo výške 1,07 m podopretá dvoma stĺpikmi nazývanými žŕdky pre dvojhru. Sieť musí by stále napnutá, aby úplne vypĺňala plochu medzi oboma stĺpikmi. Výška siete v strede je 0,91 m. V tomto mieste musí byť sieť pevne stiahnutá bielim popruhom.

Loptička
Lopta musí mať jednotný povrch a bielu alebo žltú farbu. Priemer lopty je 6,35 cm až 6,67 cm. Jej hmotnosť je 56,7 g.

Raketa
Raketa je dlhá 81,82 cm a široká 31,75 cm.

Podanie
Podávajúci stojí pri podaní striedavo na pravej a ľavej polovici dvorca, pričom každý gem začína z pravej strany. Podávaná lopta musí ešte predtým, ako ju prijímajúci vráti, prejsť ponad sieť a dopadnúť na zem v uhlopriečnom podania, alebo na niektorú z čiar tohto poľa. Podávajúci hráč sa smie nohou dotknúť iba územia za základnou čiarou.

Druhé podanie
Druhé podanie sa podáva z tej istej strany ako prvé podanie.

Poradie podávajúcich
Podávajúci sa striedajú po každom geme. Kto podával prijíma, kto prijímal podáva.

Striedanie strán
Hráči si vymieňajú strany po ukončení prvej, tretej, piatej a každej ďalšej nepárne hry v každom sete. V každom ďalšom sete sa strieda po ukončení prvej a každej nepárnej hry.

Kedy hráč stráca loptu
Hráč stráca loptu, ak sa mu nepodarí vrátiť loptu skôr než dopadne dvakrát za sebou. Ak sa mu nepodarí vrátiť loptu cez sieť, alebo ak dá aut. Ak sa dotkne hocijakou časťou tela alebo oblečenia čo má na sebe loptičky.

Lopta na čiare
Ak dopadne lopta na čiaru, ohraničujúcu dvorec, posudzuje sa tak, ako keby dopadla na dvorec.

Rátanie stavu
Ak hráč získa prvý bod, jeho skóre sa označuje číslom 15; ak získa druhý bod, jeho skóre je 30; po získaní tretieho bodu je skóre 40. Ak potom získa aj štvrtý bod, získava celú hru. Výnimku tvorí iba prípad, keď obaja hráči majú po troch bodoch. Vtedy nastáva zhoda. Získaním nasledujúceho bodu si hráč vybojuje výhodu. Ak ten istý hráč získa aj další bod, vyhráva hru. Ak tento bod získa jeho súper, opäť nastane zhoda. Tak sa pokračuje dovtedy, kým jeden z hráčov nezíska bezprostredne po zhode dva body za sebou. Tým vyhráva hru.

Rátanie stavu v sete
Set vyhráva hráč (alebo hráči), ktorý prvý získa šesť hier, pričom musí vyhrať najmenej o dve hry viac ako jeho súper. Ak je to potrebné, set sa predĺžuje dovtedy, kým sa tento rozdiel nedosiahne. Ak sa to oznámi pred zápasom, namiesto spôsobu opakovanom v predchádzajúcom odstavci možno použiť systém skrátenej hry
(tie-break). V takomto prípade treba uplatniť nasledujúci postup:

Systém skrátenej hry možno uplatniť za stavu 6:6 v ktoromkoľvek sete okrem tretieho setu trojsetového a piateho setu päťsetového zápasu. V týchto prípadoch treba hrať set s výhodami - pravda, ak sa pred zápasom nerozhodlo a neohlásilo inak.
Pri skrátenej hře platia tieto zásady:
Hru a set získavá hráč, ktorý prvý dosiahne sedem bodov pričom medzi ním a súperom musí byť dvojbodový rozdiel. Ak obaja majú po šiestich bodoch, v hre pokračujú dovtedy, kým sa tento rozdiel nedosiahne. Pri skrátenej hre sa používa rátanie podľa postupnosti prirodzených čísel. V hre o prvý bod je podávajúcim hráč, ktorý bol na rade. V hre o druhý a tretí bod je podávajúcim jeho súper. Potom sa
obaja hráči pri podaní striedajú po dvoch bodoch, až kým sa
nerozhodne, kto vyhráva hru a set. Každé podanie - už od prvého bodu sa musí zahrávať striedavo z pravej i ľavej strany dvorca, pričom podávajúci začína z pravej strany. Hráči si vymieňajú strany po každých šiestich bodoch a po skončení skrátenej hry.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Tenis SOŠ 2.9509 257 slov
Tenis 2.9889 2695 slov
Tenis INÉ 3.0144 713 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.